A könyv pótolhatatlan kultúrahordozó tárgy. Amíg számtalan példányban hétköznapjaink közege, természetes része életünknek. Vannak kedvenceink, vannak fontosak és vannak nélkülözhetetlenek, s vannak, melyek csak kedvesek. Amíg velünk vannak észre sem vesszük őket, csak akkor érzékeljük fontosságukat, ha nincsenek meg. Amikor nem találjuk, amikor azon gondolkodunk, hogy kinek adtuk kölcsön - s ki nem adta vissza. Nehéz időkben a könyvek sorsa is viszontagságos: eltűnnek, elértéktelednek, feledésbe merülnek. S amikor az utolsó is eltűnik, felhangzik a kétségbeesett kiáltás: hol az a nagy mű? Hol az ihletett alkotás, hol hordozója a könyv, súlyával, papírjával, illatával, nehéz kötésében, forgatható lapjaival, melyet kinyitva egy ajtó nyílik a világra?
Minden ország kötelessége saját magának és a világnak megőrizni írott/nyomtatott kultúráját. A kultúrát, melyben sajátosságai egybefonódnak egy kultúrkorszak, de az emberiség kultúrájával. A nyomtatott termékek - könyvek, újságok, kiadványok, iratok -megőrzése kultúra megtartó tett, melyre törvény -is -kötelez. Húsz kilométer távon túl kell létrehozni - az Európai Unio ajánlása szerint - azt az Archivális tárat, melyben minden kinyomtatott könyv egy példánya -a „vaspéldány” pihen. Pihen, mert eme kulturális-trezorból ki nem vihető, nem kölcsönözhető, csak kutatható. Feladata, hogy reprodukálható és a mai kornak megfelelően digitalizált legyen a nemzeti és világirodalom számára, hogy fennmaradjon az utókornak, bármilyen idők is köszöntenek a világra.
A létesítés helyszíne a Pilis hegység közepén, a Piliscsaba település szélén, az erdővel határos domboldalban lévő felhagyott laktanya területből kialakuló Kutatóliget. A terület legmagasabb pontjára a fák takarásába telepített 126 méter hosszú, 34 méter széles, 3 szintes raktár tömb és a két kiszolgáló épület feladata a 19. századtól napjainkig kinyomtatott könyvek egy példányának megőrzése. A 10 ezer négyzetméteres raktárfelületben közel 84 kilométernyi polc sorakozik, lehetőséget adva cca. 3,5 millió példány tárolására. A gyűjtemény évente 20-30 ezer példánnyal gyarapodik, a tervezési méretezés alapján az Archivális tár 2050-ig biztosítja az elhelyezést. A szintenként hat biztonsági teremre osztott, három szintes raktár különleges, nagy teherbírású vasbeton szerkezetekből épült. A többnyire tömör polcrendszereben tárolt papír alapú könyvek mozgatása kézi erővel, a példányok elhelyezése digitális raktár nyilvántartási rendszerben történik.
Az Archivális tár kiegészítő feladata egy olyan, különleges, az épülettől izolált havária raktár fenntartása, melybe ideiglenesen lehet kiköltöztetni irattárakat, könyvtárakat például azok sérülése esetén, helyrehozataluk idejére.
Az épület alapvető tulajdonsága a zártság, mely nem csak a homlokzatokra vonatkozik -összesen 10 nyílás található a 11.100 m2-es tömbben - de az épületszerkezetekre is. A nem mozgatott, papíralapú irattárolás legnagyobb veszélye a gombás, rovar és rágcsáló kártevők behatása. A monolit vasbeton szerkezetek és a réteges felépítés, a gazdaságos működtetést segítő termo izoláció és hőcsillapító rétegek ezt a célt szolgálják. A raktár nagy hőterhelésnek kitett déli homlokzata és tetőszerkezete átszellőztetett kettős réteg, melyet tartós rézlemez fedés takar. A tetőfelületre áthajló déli burkolat gerincként fogja össze a 18 könyvtároló cellát, lehetőséget biztosítva a hővédelmen túl a legfelső szintre telepített épületgépészeti rendszerek csővezetékeinek elhelyezésére. Az ellentétes, északi oldalon a völgyben uralkodó szélirány miatt az épület csapóeső elleni védelme érdekében a tetőfedés ereszként nyúlik túl a homlokzaton. A kinyúló tetőszerkezetet a Kárpát/Pannon medencére jellemző tornác elem többszintesre nagyított elemei határolják.
A raktár megközelítése a két kapuépítmény – beléptetési pont, elektromos vésztartalék épület – között történik. A hetente egy darab kisteherautóval cca. 5-800 példány érkezik rendszeresen, melyeket pihentetés (páratartalom szabályozás) esetleges restaurálás (könyvkötészet) után rendszereznek és a szinteket átfogó teherfelvonón keresztül kézi erővel „örök” helyükre szállítanak. Az épületben - az időlegesen tartózkodó kutatókon kívül - 8 fős személyzet és biztonsági őrség tartózkodik. A nyugati oldalon a technikai betárazás és a költöztetés gyors feltöltésű rámpa része található, innen nyílik a havária-tározó blokk is.
Amennyiben a létesítmény funkcionális szerepét tekintjük inspirációnak: a profán feladat több ezer tonna papíráru biztonságos raktározása, megfelelő polc kialakítással, logisztikai és gépészeti rendszerek segítségével. Amennyiben a létesítmény rejtőzködő biztonsági, védő és kultúra tároló tartalma felől közelítjük meg a kérdést, akkor a többmillió kötet egy nagy szellemi, nemzeti kulturális könyvkincset képez. Tervezők a két nézőpont arányos és kifejező vegyítésével alakították ki az építészeti programot. Működése, fenntartása, technológiai rendszerei a racionalitást, megjelenése, hangulata a kultúra megőrző szerepét hangsúlyozza. A két elv - technika/technológia és művészet - mint egymással összhangban álló elemek kapcsolódnak egymáshoz. Az épület panel struktúrája, a lapok közé rejtett vízjel (címer) és a déli oldalt összefogó rézanyagú gerinc adja a kompozíció két alapelemét. Utóbbi nem csak a két véghomlokzaton megjelenő motívum, de a felső szinten elhelyezkedő technológia minden tárolócellát kiszolgáló installáció helye. A főhomlokzat áttört rézfala a környező erdőre reagál levél struktúrájával, egyben emlékeztetve a metamorfózisra: a fából készült papír nyomtatott formában tér vissza, egy magasabb minőségként az erdőbe. Az üvegfalon, a belső közlekedőtér kőburkolaton megjelenő minta a fatörzsek sejtszerkezetének nagyított, bináris kódra átírt mintázata. A külső burkolat anyag átiratából építkező 15 méter magas közlekedő-torony a raktározás és az információfeldolgozás (digitalizálás, képalkotás, mikrofilm, CD, DVD, tárolás) tereit köti egybe.
Az építészeti megjelenés, kompozíció egyik ihletője a kiváló grafikus művész, Pataki Tibor alkotásai. Könyvtárgyai, az ún. művészkönyvek, már nem az általuk hordozott informális vagy művészi, illetve irodalmi szöveg-tartalom miatt kapnak jelentőséget, hanem a könyvforma keretein belüli művészi alakítás, a könyv, mint szimbólum kibontása, megtestesítése révén: a könyv azon dimenzióit tárja elénk, amelyet a kezünkben forgatott könyvek lapozgatása, szemlélése közben sohasem láthatunk és tapasztalhatunk.
Az épület megformálása kísérlet az iparosított építés és a nagyított kézműves formavilág előnyös tulajdonságainak ötvözésére. Az egyedi, több, mint ezer eltérő kéregbeton elem, az áttört rézlemez homlokzat, az egyedi, eltérő vastagságú, helyi – Pilisi - kőből készült kőtömb burkolat a digitalizált, BIM alapú tervezési feldolgozás segítségével volt megvalósítható. A forma megbontása, az eltérő anyagok organikus, a regionalizmus szemléletét kifejező alkalmazása, arányosítása a sajátos, kivételes tartalom eszmeiségének kifejezését szolgálja.
A létesítmény piliscsabai helyszínen való megvalósítása egy 2014-ben készült megvalósíthatósági tanulmány alapján merült fel. 2017-ben Kormány határozat rendelkezett az előkészítési munkákról, melynek alapján a tervezéssel a Magyar Nemzeti Vagyonkezelő Zrt. a TSPC irodát bízta meg a generáltervezéssel. Az építészeti-arculati tervek elkészítését a projekt évek óta tartó előkészítését végző Turi Attila építész végezte. A Nemzeti Tudáspark - Kutatóliget és Egyetem - két, egymással összekötött a Makovecz Campus Alapítvány és a Iosephinum Fejlesztéséért Alapítvány által gondozott területeken valósulhat meg. Utóbbin áll az Országos Széchényi Könyvár Archivális tára, valamint a 2018-ban átadott, Makovecz Imre tervei alapján megvalósult Avicenna Közel-Kelet Kutatások Intézete.
A tervezés és megvalósítás során számos sajátos megoldást kellett alkalmazni
- Az archivális raktár több, mint 84 kilométernyi polcfolyóméteren őriz dokumentumokat, elsősorban könyveket, de mellettük egybekötött újság évfolyamokat, térképeket. A raktár biztonsági okokból 17+1 darab, átlagosan 450 m2-es területű cellára osztott.
- Az épületben restaurátor- és kötészeti műhely, illetve digitalizációs központ is működik, így a régebbi, a digitális nyomtatás előtt készült kiadványok beolvasása, rendszerezése és elérhetősége biztosítható.
- A könyv-papírraktárban 18-22°C-on 45-55% közötti relatív páratartalom biztosítása az előírás, a mikrofilmtárban 16-18°C-on 30-40 %-os relatív páratartalom az elvárt. A gépészeti rendszer naponta maximum ±1°C, 5 %-os RH ingadozást enged meg, melyet raktári szelvényenként ötpontos biztonsági rendszer mér.
- A tűzvédelem különleges rendszer létesítésével valósult meg, mivel alapelv, hogy a víz az épületben ne jelenhet meg oltóanyagként, így a védett állomány raktártereiben oxigénredukciós tűzmegelőző rendszert alkalmaznak, míg az üzemi terekben, ahol védett állománnyal dolgozhatnak INERGEN oltógázzal működő oltórendszert használnak.
Az épület tartószerkezeti rendszerének szigorú alakváltozási követelményeket (L/1000) kell teljesítenie a tömör raktározási rendszer miatt, melyet nagyrészt előregyártott vasbeton elemekkel oldott meg a tervezőcsapat.
- A raktár úgynevezett menekítőfunkciót is ellát: amennyiben egy tagkönyvtárából vagy raktárából - felújítás vagy természeti kár esetén - szükséges lesz kitelepíteni egy a dokumentumállományt, a különleges tárolócellában a többi raktártértől hermetikusan elzárva nyílik erre lehetőség
- Az épület 24 órás biztonsági őrzéssel működik, a belépéshez különleges engedély és indok szükséges (például más könyvtárakban nem fellelhető anyagok kutatása)
- A digitalizáció munkafolyamatainak és adatainak szigorú előírásai miatt olyan adatközpont-biztonsági rendszert épült ki, hogy az hosszabb ideig tartó áramkimaradás esetén is elérhető marad.
- Az épületet különleges, kettős külső héj-védelemmel rendelkezik, így az állomány a külső burok sérülése esetén is biztonságban marad.
- Az épületek tervezési szabványa ötven évre határoz meg paramétereket, számításokat A piliscsabai épületet kialakításánál a tervezési alapelv a minimum száz évre szól, de a szerkezeti kialakítás, a csomóponti kialakítások biztonsága ennél többre képes. A befogadóképesség, a polcok mennyisége, az épület struktúrája minimum 30-50 évig alkalmassá teszi az épületet a keletkező - a digitális korban nem csökkenő mennyiségű - könyvek, kiadványok befogadására.
- A felhasznált anyagok között a finombeton, a süttői Pannon Stone mészkő és az üveg mellett a Makovecz Imre környező épületeire - Avicenna, Stephaneum egyetemi nagyelőadó - reflektáló, sötétbarnára nemesedő vörösréz is megjelenik, mely rendkívül ellenálló és tartós anyagként szolgálja a kortalanságba helyezett létesítményt.
Megrendelő: Magyar Nemzeti Vagyonkezelő Zrt.
Építtető: Építési és Közlekedési Minisztérium
Kivitelező: WHB Zrt+ FejérBál Zrt konzorcium
Terület: 11.100 m2
Év: 2023
Előkészítés: 2014-2018 (Iosephinum Fejlesztéséért Alapítvány, Turi Attila, Terdik Bálint)
Tervezés: 2018-2020
Megvalósítás: 2020-2023
Generáltervező: TSPC Technical Supervision and Planning Consulting Hungary és FEJÉR Tervező és Mérnökiroda Kft.
Felelős tervező: Kádár Mihály, TSPC Kft
Vezető építész, arculat: Turi Attila, Kossuth és Ybl díjas építész, Tectum-Art Studio
Projektvezető építész: Parai Zoltán, TSPC Kft
Építész munkatársak: Terdik Bálint Pro Architectura díjas építész, Turi Gergő, Juhász Balázs, Kiss Márta, Dobó Eszter, Tectum-Art Studio, Bóta Andrea, Csapó Máté, Éhárt Zsuzsanna, TSPC Kft
Belsőépítészet: Bányai Ágnes, Fülöp Ágnes, Pusztai Anna, MAI Studio, Tarró-Papp Klaudia, TSPC Kft
Tartószerkezet: Fejér Szabolcs, Csiszár Sándor, TSPC Kft, Pongor László, Pond Kft
Mélyépítés: Áment András, AA4 Mérnökiroda Kft.
Épületszerkezet terv: Pataky Rita, Széchényi díjas építész, ANDERER Kft.
Épületgépészet: Vörös Tamás, Perfect-Plan Kft.
Épületvillamosság: Kapitor György, Zone-Plan Kft.
IT, gyengeáram: Kermann Kft
Tűzvédelem: Molnár Bálint, TSPC Kft.
Tűzjelző, oltórendszer: Fábrik Szabolcs, Veisse István Banktrade Kft.
Raktártechnológia: Nagy Sándor, LogPilot Kft.
Tájépítészet: Kedves Zsófia, DNS-Építészműterem Kft.
BIM rendszer: Szente Zoltán, TSPC Kft.
Projektmenedzser: Kormányos Kornél, TPSC Kft.
Fénykép: Hlinka Zsolt, Dénes György, Jaksa Bálint
Books are an irreplaceable cultural object, and, in countless copies, are a natural part of our everyday lives. We have our favourites; some are important and some are indispensable. We don't notice them while they are with us, we only realize their importance when we don't have them. When we can't find them, we wonder who we lent them to – the one who didn't give them back. In difficult times, books also have a difficult life: they disappear, they become devalued, and they are forgotten. And when even the last one disappears, there is a desperate cry: where is that great masterpiece? Where is the inspired work of art, where is its carrier, the book, with its weight, its paper, its smell, its heavy spine, its turning pages, which, when opened, opens a door to the world?
Every country has a duty to preserve its written/printed culture for itself and the world. A culture in which its particularities are intertwined with the cultural epoch, with the culture of humanity. The preservation of printed materials - books, newspapers, publications, documents - is a cultural preservation act, which is required by law. According to the European Union, an archive warehouse should be beyond a distance of twenty kilometers, in which a copy of each printed book - the "iron copy" - is stored. Stored, because it cannot be taken out of this cultural treasury, it cannot be borrowed, it can only be researched. Its purpose is to be reproducible and digitized for national and world literature, so that it can be preserved for posterity, whatever the times may hold.
The realisation of the National Széchenyi Library Archive Warehouse in Piliscsaba was based on a feasibility study carried out in 2014. In 2017, the Government issued a decision on the preparatory works, on the basis of which the Hungarian National Asset Management Company (Magyar Nemzeti Vagyonkezelő Zrt.) commissioned TSPC to prepare the general design. Architect Attila Turi, who has been preparing the project for years, was responsible for the architectural and visual design. The National Knowledge Park - Research Park and University - will be developed in two interconnected areas under the support of the Makovecz Campus Foundation and the Foundation for the Development of Iosephinum. The latter also houses the National Széchényi Library's Archives and the Avicenna Institute of Middle Eastern Studies, opened in 2018 and designed by Imre Makovecz.
The functional role of the facility, is simply to securely store thousands of tonnes of paper products, with appropriate shelving, logistics and mechanical systems. On the other hand, the facility's hidden security, protection and cultural storage of millions of volumes represents a great intellectual, national cultural treasure. The architects have developed an architectural program that combines both perspectives in a proportionate and meaningful way. Its operation, maintenance and technological systems emphasize rationality, while its appearance and atmosphere reflect the role of culture preservation. The two principles - engineering/technology and art - are linked as mutually compatible elements.
The site of the construction is the Research Park, which is being created from an abandoned barracks on the edge of Piliscsaba, on the hillside bordering the forest. The 126-meter-long, 34-meter-wide, three-story storage block and two service buildings, located at the highest point of the site in the shade of the trees, are designed to preserve copies of books printed from the 19th century to the present day. The 10,000 square meter storage area has nearly 84 kilometres of shelving, providing storage for around 3.5 million copies. The collection will grow by 20-30 thousand items per year, and the Archives will be able to store it until 2050, based on the planning calculations. Divided into six security rooms per level, the three-story warehouse is built of special, high-strength reinforced concrete structures. The paper-based books, which are mostly stored in a compact shelving system, are moved manually and the copies are entered into a digital inventory system.
An additional task of the Archives is to maintain a special emergency storage facility, isolated from the building, where archives and libraries can be temporarily moved out, for instance in case of damage, while they are being repaired.
The warehouse can be accessed between two gate structures - an access point and an electrical emergency building. Weekly approx. 5-800 copies arrive by van, which are sorted after resting (humidity control) and possible restoration (bookbinding) and transported manually to their final location via a lift that runs through the levels. In addition to the temporary researchers, the building has eight staff and security guards. On the west side there is a fast loading ramp for technical loading and moving, and the emergency storage block is also located here.
The architectural design and composition is inspired by the works of the renowned graphic artist Tibor Pataki. Its book objects, the so-called artist books, are no longer significant because of the informal or artistic or literary textual content they convey, but thanks to the artistic expression and embodiment of the book as a symbol: it reveals the dimensions of a book that we can never see or experience when turning the pages or looking at the books in our hands.
The shaping of the building is an attempt to combine the beneficial qualities of industrialized construction with enlarged craft forms. The unique, more than a thousand crust concrete elements, the openwork copper panel façade, the unique stone block cladding of varying thicknesses of indigenous - Pilis - stone were all achieved through digitized BIM design technology. Breaking the form, the organic use of different materials, expressing a regionalism approach, and proportioning them to convey the ideology of this specific, exceptional content.
The building's essential characteristic is its enclosure, which applies not only to the facades - there are only ten openings in the 11,100 m2 block - but also to the building structures. The greatest risk of fixed, paper-based archives is the invasion of fungal, insects and rodent pests. Monolithic reinforced concrete structures and the layered construction, combined with thermo-insulation and heat absorbing layers were used to prevent pests and help to ensure cost-effective operation. The warehouse's south-facing facade and roof structure, which are subject to high thermal loads, are ventilated double-layered and covered with long lasting copper panels. The southern cladding, which runs over the roof surface, connects the 18 book storage cells like a spine, providing not only thermal protection but also the possibility of installing pipes for the technical building systems on the top floor. Due to the opposite wind direction in the valley on the north side, the roofing extends as an eave over the façade to protect the building from driving rain. The extended roof structure is enclosed by the enlarged multi-level elements of the porch, typical of the Carpathian/Pannonian basin.
The panel structure of the building, the watermark (the Hungarian coat of arms) hidden between the panels and the copper spine connecting the south side are the two main elements of the building composition. The latter is not only the motif on the two end facades but also the place where the technology is installed on the upper level to support all the storage cells. The open-worked copper wall of the main façade reflects the surrounding forest with its leafy structure, while recalling the metamorphosis: the paper made of wood returns to the forest in a printed form, with a higher quality. The pattern on the glass wall, the stone pavement of the interior corridor, is an enlarged pattern of the cellular structure of the tree trunks, transcribed into binary code. The 15-meter high internal access tower, built from the material of the external cladding, connects the storage and information processing areas (digitization, imaging, microfilm, CD, DVD, storage).
A number of unique solutions had to be applied in the design and implementation
- The archival warehouse stores documents on more than 80 kilometers of shelving, mainly books, but also bound volumes of newspapers and maps.
- For security reasons, the warehouse is divided into 17+1 cells with an average area of 450 m2.
- The building will also include a restoration and binding laboratory and a digitization center, making it possible to scan, organize and access older publications produced before digital printing.
- While a relative humidity of between 45-55% at 18-22°C is required in the paper warehouse, the microfilm warehouse requires a relative humidity of 30-40% at 16-18°C, the system allows a maximum daily variation of ±1°C, 5% RH, measured by a five-point security system per storage section.
- An important consideration in the fire engineering of the warehouse was to avoid the presence of water as an extinguishing medium in the building, so an oxygen reduction fire prevention system is used in the storage areas of protected documents, while an INERGEN extinguishing system is used in the operational area where they might work with protected documents.
- The structural system of the building has to meet stringent deflection limits (L/1000) due to the compact storage system, which the design team solved mainly with precast reinforced concrete elements.
- The warehouse has a so-called rescue function: if a large collection of documents needs to be removed from any other NSZL libraries or warehouses (for example, due to renovation or damage from acts of nature) and it becomes necessary to relocate a document file, this can be done in a special storage cell hermetically sealed off from the rest of the storage space.
- The building is guarded 24/7. Access requires special permission and a specific reason (for example, to research documents not available in other libraries).
- Due to the stringent requirements of digitization processes and data, a data center security system has been designed to ensure that it remains available even in the event of a major power outage.
- The building has a special dual external protection, so even if the outer shell is damaged, the documents stored remain safe.
- The design standard for buildings defines parameters and calculations for fifty years The design principle for the Piliscsaba building is at least one hundred years, but the structural design and the safety of the node designs can do more. The capacity, the amount of shelves and the structure of the building will make it suitable for at least 30-50 years to store the books and other future publications - as the amount of books and publications continue to grow in the digital age.
- The materials used include fine concrete, Süttő limestone and glass, as well as copper, reflecting Makovecz's nearby buildings - Avicenna, the Stephaneum university lecture hall. It is a a highly resistant and durable material supporting the timeless structure.
Client: Magyar Nemzeti Vagyonkezelő Zrt.
Built by: Ministry of Construction and Transport
Contractor: WHB Zrt+ FejérBál Zrt consortium
Area: 11.100 m2
Year: 2023
General designer:TSPC Technical Supervision and Planning Consulting Hungary és FEJÉR Tervező és Mérnökiroda Kft.
Lead designer: Mihály Kádár, TSPC Kft
Lead architect: Attila Turi, Kossuth and Ybl Prize-winning architect Tectum-Art Építésziroda Kft
Project leader architect: Zoltán Parai
Architects: Terdik Bálint, Turi Gergő, Juhász Balázs, Kiss Márta, Dobó Eszter, Tectum-Art Építésziroda Kft., Bóta Andrea, Csapó Máté, Éhárt Zsuzsanna TSPC Kft.
Interior design: Ágnes Fülöp, Ágnes Bányai, Anna Pusztai MAI Studio Kft., Klaudia Tarró-Papp TSPC Kft.
Structural designer: Szabolcs Fejér, Sándor Csiszár TSPC Kft.
Civil engineering: András Áment AA4 Mérnökiroda Kft.
Building structure planning: Rita Pataky Széchenyi Prize-winning architect, ANDERER Kft.
Building mechanical engineering: Tamás Vörös Perfect-Plan Kft.
Building electrical engineering: György Kapitor Zone-Plan Kft.
IT, low voltage: Kermann Kft
Fire safety engineer: Bálint Molnár TSPC Kft.
Fire alarm, extinguishing system: Szabolcs Fábrik, István Veisse Banktrade Kft.
Warehouse technology: Sándor Nagy LogPilot Kft.
Landscape architect: Zsófia Kedves DNS-Építészműterem Kft.
BIM: Zoltán Szente TSPC Kft.
Project manager: Kornél Kormányos TPSC Kft.
Photos: Zsolt Hlinka, György Dénes, Bálint Jaksa