Képriport az elkészült épületekről: orszagepito.net/devecser-2021-10-evvel-a-bekoltozes-utan/
Vörösiszap újjáépítés, 2010-2011
Az építés és főépítészség szélsőséges esete a természeti vagy ipari katasztrófák utáni újjáépítés, melyben a Kós Károly Egyesülés 2001-ben a beregi árvíz után megmutatta meg képességét. A főépítészi rendszer lényege az egy település, egy gazda elv. Az újjáépítés katonásan vezényelt menetébe a Kós Károly Egyesülés Vándoriskolájával tudtuk naprakészen megoldani feladatunkat, mely nem pusztán az épületek felépítését, de a károsultakkal való törődést is jelentette.
Devecser-Kolontár esetében nem pusztán az építész-mérnöki logika, hanem egy tragédiát átélt közösség léleképítés útján kellett haladnunk, Azokkal az emberekkel, családokkal, utca közösségekkel, akik mindenük elvesztették, házukat, ruházatukat, egy élet munkájának gyümölcsét, akik szeretteiket temetik. Itt nem lehet szép tervekkel kiállni a porondra és látványtervekkel felvázolni a fényes jövőt.
Elsősorban nem házakat terveztünk, hanem taktikát, azt, hogy miként tudjuk megvalósítani a minél sokoldalúbb, az elveszett értékeket pótló építést a károsultak bevonásával. Tipizált, de változtatható épületeket kellett létrehozni, olyan beépítéssel, mely variációival, alrendszereivel biztosítja az egységes hangulatú, de egyedi otthonok felépítését. A legfontosabb, a tapasztalható harmónia, az otthonosság elemi erejének létrehozása, mely természetes módon sugározza a megbízhatóságot, a védelmet. A másik lényeges elem a tipizálható építési folyamatba integrált egyediség, hogy sajátjuknak érezhessék a lakók házaikat, s hogy megakadályozzuk a telep vagy barakk hangulat kialakulását.
A „településszerkezetet” az emberi kapcsolatok szerint alakítottuk: egy transzformációs helyszínrajz biztosította a lakóközösségek egybetartását. A másik elv a személyes szolgáltatás élő biztosítása volt, melyben az adott keretek között az otthon építés dramaturgiája szerint épültek a házak. A családok választhattak a 15 épület típusból szabadon alakíthatták át életterüket megtartva a szerkezetek, gépészeti rendszerek és az épülettömeg alapegységeit. Fogadóórákat tartottunk, ahol a károsultakkal egyeztettük egyedi igényeiket, ez lett újjáépítési szerződésük melléklete.
Ez a kapcsolat folytatódott az építés alatt is, megszerveztük az épületek látogatási rendjét, majd a tapasztalatok –kritikák és változtatások- visszacsatolási rendszerét. Lehetőség volt heti három konzultációval kiválasztani a belső színezést, a padló és falburkolatokat, a konyhabútorok kialakítását. Mindezeket a Vándoriskola helyszíni bevonásával tudtuk megoldani. Csóka Balázs építész vezetésével.
A terület centrumában a BME építésztábor játszóteret épített, melynek a jó szándékú újjáépítők biztosították feltételeit: a fővállalkozó és erdészeti beszállítója adták az anyagot, Máltaiak az ellátást, a város a szállást és a somlai bort.
A történet következő nyáron folytatódott, a Makovecz utolsónak megrajzolt munkájának, az Újjászületés kápolnája felépítésével, mely a tisztelettudó erdészek támogatásával az egyetemisták bevonásával valósult meg.
Devecserben és Kolontáron a lehetett volna világa épült meg, az, ahol nem rombolt a „szép új világ” negyvenéves bénító ideológiája. A hely, ahol nem egy rendezési terv, de a tervezett rend világa valósult meg, ahol nem csak házak, de otthonos és emberi lelkek épültek újjá.
A devecseri/kolontári lakóegyüttes az egyedi otthon és az építőipari rendszer szervezés arányos példája. Egy hely, mely lehetett volna, ha nem szakad meg a hagyományra alapozott környezet alakítás, Egy terület, melyen nem a rendezési terv uralkodik, hanem melyből a tervezett rend, a közösségi élet sugárzik.
A vörösiszap-katasztrófa sújtotta települések újjáépítése
Vezető tervezők: Turi Attila, Zsigmond László, Jánosi János
Tervezés éve: 2010
Kivitelezés éve: 2011
Bruttó szintterület: 110 családi ház, átlag bruttó 120 m2, összesen kb. 13200 m2
Generáltervező: Triskell Kft., Kós Károly Egyesülés
Stáblista:
Vezető tervezők: Turi Attila, Zsigmond László, Jánosi János
Építész munkatársak: Orbán Oszkár, Füzes András, Tömpe Zoltán, Papp Tamás, Szegedi Antal, Szakos Hajnal, Cservenyák Eszter, Kozma Zsuzsa, Kiss Kálmán, Nemes Dávid, Fülöp Tibor, Terdik Bálint, Kis Simon Olivér, Czégány Sándor, Halas Iván
Ajánlati tervek: Arnóczki Balázs, Arnóczki Mariann, Bata Tibor, Dévényi Sándor, Gerencsér Judit, Jánosi János, Makovecz Imre, Turi Attila, Zsigmond László
Helyszíni művezetés: KKE Vándoriskola, Csóka Balázs
homlokzati variációk: Robogány Andrea, Dr. Szűcs Endre, Varga Csaba, Csernyus Lőrinc, Balassa Endre, Beöthy Mária, Tóth Péter, Zsigmond Ágnes, Kravár Ágnes, Szentesi Anikó, Grekovsky Nathalie,
Esztány Győző, Sáros László, Ertsey Attila
Szakági tervezők:
Statika: Pongor László - Pond Kft.
Épületgépészet: Pacher László - Tevim Kft., Skrobák László - Dévényi és Társa Építésziroda Kft.
Elektromosság: Tóth Zoltán - Planet Kft.
Kert-, és tájrendezés: Buella Mónika - Tájrajz Bt.
Közmű-, és úttervezés: Szathmáry János, Homola Zoltán, Berta József, Bojtár Ádám - Unitef ‘83 Zrt.
Külső gázellátás tervei: Kőrisfalvi Zoltán
Építtető/megbízó/fejlesztő: Országos Katasztrófavédelmi Főigazgatóság, Dr. Bakondi György Főigazgató
Makovecz Imre terve generálkivitelező: Veszprémber Zrt.
Forrás: Turi Attila, Vörösiszap 2010. Az újrakezdés története (Budapest, 2021)