Hely: Pilisszentlászló – Vadrózsa utca
Idő: 2000
Alapterület: 115 m2
Telek: 630 m2
Munkatárs: Jutkic
Publikáció: Családi ház, Átrium, Mensch+Architektur
Szakipar: Vastag István, Simon Tibor, Fenyő Rt, Narva
Forrás: Turi Attila
Meredek, teraszosan kiképzett, de az erdő által visszahódított telek, sajátos rombusz alakkal. A fák között sasszézva, sokszori próbálkozásra sikerült kialakítani azt az egyszerű alaprajzot és struktúrát, mely illeszkedik a terepre, kellő kapcsolatot tart fenn a természettel és átlátható. A bejárat az utca szintjétől lejjebb helyezkedik el, melyen belépve átlátunk az épületen, rögtön feltárol az erdős, sejtelmes telek belseje. Az elrendezés egyszerű: a centrális tömegben lakókonyha, a hosszházban kétszintes nappali található. Az épület déli terasz köré szervezett, melyre a nappali nagy üvegfelületű télikert sávval kapcsolódik. A tetőtérben két szoba található, kis terasz kapcsolattal.
A felhasznált anyagok, szerkezetek, építészeti megoldások az elmúlt tíz év tapasztalatainak, kalandjainak játékos kivonata. A két részből szerkesztett, a kémény vertikális tömegével összekötött épület anyagában is különbözik: a konyhai rész dunabogdányi robbantott andezit kő burkolattal, míg a hossz szárny bontott tégla felülettel készült. A felhasznált un. 20-as forgácskövet hivatalosan töltések építésére használják, de kellő türelemmel falazni is lehet belőle, s nem utolsó sorban a Pilis ezen tájékához illik színében, anyagában. A bontott tégla falazatba több száz, évek gyűjtésével felhalmozott címeres, jeles tégla került, a legkülönlegesebbek a bejárat melletti pillérbe. Van itt a Batthányiak, Nádasdyak monogramjával, van háromszáz éves és van egészen új: Schrammel Imre tégláiból a herendi épületről, dicsérve a kézművességet . A kézművesség a tetőszerkezetnél is jelen van: Simon ácsmester munkájában és Kun Éva fába süllyesztett kerámia díszeiben.
A belső berendezés, a felületek, függönyök és mindaz a kellem, mely igazán otthonná tesz egy épületet a ház asszonyának munkája. A belső falfelületek színezett és strukturált, egyenetlen felületű glettelést kaptak, a fa gerendázat több rétegű transzparens pácolt felületű.
A meredek, ősfás telken álló otthon az építészeti megoldások, a felhasznált anyagok, szerkezetek terén a családiház-tervezés megélt kalandjainak játékos, esszenciális kivonata. Ez esetben sem a kényszeres szimmetria, az egyenlő ablakaxis távolságok és a sakktábla szerinti alaprajzi rendszer képezik a kiindulási pontot, hanem az átláthatóság, a terepre való illesztés és a természettel való kapcsolat. Az egyszerű elrendezés illeszkedik az alkotó családi életéhez: a centrális tömegben lakókonyha, a hosszházban kétszintes nappali és dolgozószoba, az emeleten lakószobák találhatók. A nappali nagy üvegfelületű télikerttel kapcsolódik a déli teraszhoz.
A két részből szerkesztett, a kéménynél ízesülő épület anyagában – helyi kő, bontott tégla – is különbözik. A kézművesség dicséreteként a falba több száz régi, címeres tégla, míg a fába süllyesztett kerámiadíszek kerültek. Az enteriőr egyedi, inspiratív atmoszférája, a berendezés, a felületek, a textíliák és mindaz a kellem, ami igazán otthonná tesz egy épületet, a ház asszonyának munkája. A szakmai sikerekhez nélkülözhetetlen a biztos hátteret teremtő kreatív társ e tárgyak, e mások szemében értéktelen töredékek megmentője, egyben új életre keltője, akinek keze alatt a rész újra és újra egésszé lesz.
Standing on sloping ground that is abundant with ancient trees, the building playfully unites smart architectural solutions and suitably selected materials. The plan was not driven by compulsive symmetry, equal window axis distances or a chessboard-like arrange- ment, but transparency, adaptation to the terrain and a close connection with nature. The simple layout facilitates the flow of everyday life by placing the kitchen in the center, adjoined by a two-storey living room and study, while the bedrooms are located on the second floor. Designed with large glass surfaces, a conservatory connects the living room and the south-facing terrace.The two sections, joined at the chimney, were constructed using different materials—local stone and reused brick. As a sign of appreciation for traditional craftsmanship, hundreds of old stamped bricks and ceramic ornaments were embedded in the wall and the wood, respectively. The unique, inspirational atmosphere of the interior, the furnishings, the surfaces, the textiles and all the cozy details were added by the lady of the house, who is the saviour and healer of all these objects and fragments.
Dénes Eszter