logo
logo
2025.07.13.

A-Z OPUS... MI EZ?

Az A-Z OPUS egy internetes adattár, amely kortárs művészek – a Magyar Művészeti Akadémia tagjainak – alkotásait, életútjának mérföldköveit jeleníti meg.  A továbbiakban összefoglaljuk a legfontosabb jellemzőit.

Miért készül?

A XXI. század embere, az Y, Z és Alfa generáció tagjai, a 40 év alattiak ismereteik nagyobb részét nem újságból, televízióból, könyvtárból, jóval inkább az internetről szerzik. Az egyes művészek és alkotások önmagukban is értékteremtők, amin nem változtat a világhálón való megjelenés. Azonban az interneten való jelenlét, a könnyű megtalálhatóság számos esetben új lehetőségek kiindulópontja is lehet, egyszersmind hozzájárul a nemzet kulturális emlékezetébe való beágyazódáshoz. 

Mik a jellemzői?

1) Összművészeti

Az A-Z OPUS művészeti életút-adatbázis holisztikus szemléletével, vagyis azzal, hogy valamennyi művészeti területet azonos környezetben és módon mutatja be, a művészetközvetítés teljesen új fejezetét nyitja meg. Bizonyítva a sokféleség egységét, azt, hogy a művészet – egy. Az adatbázis 42.377 alkotást (20.645 alkotást képen is megjelenítve) tartalmaz. 507 kortárs magyar alkotó- és előadóművész, művészetelméleti szakember munkáit jeleníti meg, életútjukba beágyazva.

2) Adatkapcsolatok ezreit jeleníti meg

A digitalizáció, az adatbázison alapuló megjelenés jellemzője, hogy gyors és egyszerű módon tárulnak fel alkotók-alkotók, művek-művek, alkotók-művek stb. közötti összefüggések, kapcsolódások, amelyek hagyományos kutatási módszerekkel jóval nagyobb munka- és időráfordítással volnának fellelhetők. Néhány kattintás után megtapasztalható, hogy az említett több ezernyi kapcsolódás valójában a kultúra élő szövete, amely megjeleníthető, látható, szinte tapintható.

3) Egyetlen platform

Az adatok közötti különféle kapcsolatok megjelenítése (például formai, tartalmi, térbeli, időbeli, személyi, intézményi kapcsolódások) a relációsadatbázis-architektúra alapvető sajátossága. Az A-Z OPUS-ban valamennyi művészeti terület, - ág, - szakma azonos súllyal és módon jelenik meg, így feltárhatók az alkotások azonosságai, kapcsolódásai. Az ebben rejlő lehetőségek kiaknázását, a szükséges eszközök kialakítását megkezdtük, a közeljövőben ennek a területnek a továbbfejlesztése prioritásunk.

4) Életutak időtengelyen

Az A-Z OPUS művészek és elméleti szakemberek életútját és alkotásait mutatja be kronologikus rendben. Az egyes alkotók oldalán idővonalra illesztettük az alkotások mellett az életút bizonyos eseményeit is (jelenleg az iskolákat, munkahelyeket, elismeréseket). Ha egy alkotás esetében nem volt ismert időpont, az „nem kronologizált adat” jelzéssel az időskála elejére került. Az időbeli elrendezés lehetőséget ad életutak egymás mellé helyezésére is, amit a Párhuzamos életutak kapcsolóval lehet előhívni.

5) Hiteles forrás

Az A-Z OPUS adatbázis úgy készült, hogy a benne fellelhető adatok alapvető forrása közvetlenül vagy közvetetten az esetek zömében maga az alkotó. Minden alkotó egy saját oldalt kapott, hasonlóan minden alkotáshoz. Keresőszavak segítségével lehet bizonyos tekintetben hasonló alkotásokat találni másoktól is, olykor nem csak az adott művészeti ágban. A Kapcsolódások kapcsoló gráfokkal szemlélteti egyes alkotók életpályájának néhány azonosságát. Az információk elérhetők letölthető formában is a Lexikon, Díjak, Tőle/Róla és Pályakép kapcsolók alatt. 

6) Folyamatosan bővül

Törekszünk arra, hogy valamennyi alkotótól közel egyenletes adatmennyiséget jelenítsünk meg, bár ez a művészeti területek különbözősége, és az érintettek eltérő együttműködési intenzitása miatt maradéktalanul nem teljesülhet. Dolgozunk a már elhunytak illetve az erősen adathiányos alkotói életutak kiegészítő adatolásán is. Az A-Z OPUS életút-adatbázis lehetőségei messze túlmutatnak egy "hagyományos" nyomtatott monográfián: az adatok itt bármikor bővíthetők, korrigálhatók, pl. audio-vizuális felvételekkel kiegészíthetők.

7) Saját fejlesztés

Az adatbázist működtető szoftver a Magyar Művészeti Akadémia saját fejlesztése, a rendszer beta-tesztelés alatt álló, nyilvános felület. A megjelenítő webfelület reszponzív, azaz különböző okoseszközökön (mobiltelefon, tablet) ugyanúgy működik, mint asztali (desktop) számítógépen, de az elérhető funkciók száma eltérő. Az adatokat munkatársaim naponta töltik és pontosítják. Az adatbázist, a webfelületet folyamatosan teszteljük, szolgáltatásait finomhangoljuk. 

Észrevételeit az azopus@mmakiado.hu címre írhatja meg. 

Hasznos böngészést, élmény teli felfedezéseket kívánok!

Csete Örs
A-Z OPUS koncepció megalkotója, a Digitalzációs Központ és Akadémiai Szakkönyvtár vezetője, MMA Kiadó