Baráth Ferenc: Curriculum Vitae
„A plakát, mint tiszta művészi produktum, fenntartás nélkül élvezhető és értelmezhető, illetve érzékelhető, akárcsak egy tájkép vagy portré."[*] – Kassák ezzel a mondatával nem is sejtette, milyen nagy szolgálatot tesz a jövő plakátművészetéért, mert a plakát még mindig létezik és köszönjük, jól is érzi magát, csak kellően kell gondozni és ápolni.
Az eredmények, amelyek felhalmozódtak az elmúlt ötven év alatt, értékké lettek számomra, és ami még fontosabb, azon társadalom számára is, amelyben éltem és alkottam. A kultúrában tenni bármi érdemre valót, nyomot hagyni magunk után a jövendő nemzedékek számára: ez ki nem mondott óhaj minden művész számára. Ilyen részletes visszaemlékezésre eddig nem volt szükségem, – bevallom – magam is soknak találom a felsorolást, ugyanakkor örömmel tölt el, hiszen ez azt jelenti, munkáimmal sok érdemre való eredményt tudtam produkálni.
Mint mindenben, a pályán is a kezdet az, ami nagyon fontos, a jól megkezdett munka, az első lépés határozza meg a jövő alakulását. Az én esetemben a múltamnak a legfontosabb része, a kezdet, ami itteni barátaim ismerőseim és a szakma részére teljesen ismeretlen: más országban, más viszonyok között kezdtem pályafutásomat, más feltételek befolyásolták pályám kezdetét. Sajnos 15 év munkáit csak gyenge minőségű nyomatokról, hiányosan tudom bemutatni, mivel munkáim és teljes dokumentációm megsemmisült, eltűnt a szerb menekültek által feltört lakásból, ami ideiglenes raktárként szolgált.
1946-ban születtem Magyarkanizsán, a volt Jugoszláviában, az elemi elvégzése után 1961-ben kerültem Újvidékre a Képzőművészeti Középiskolába, nagyon messzire mindentől, ami a gondtalan életet jelentette számomra. A művészet gondolata, szelleme nem volt jelen a családban, az elemiben rajztanárnőm vélte felfedezni a tehetségnek mondott valamit, ami hatására szüleim beleegyeztek, hogy olyan nagyon messzire kerüljek a megszokott kisvárosi élettől, pedig egy nagyon jó mesterséget álmodtak meg számomra. Elkerülve, az idegen nyelv, idegen környezet, az itt már érezhető kisebbségi másodrendűség miatt magamba zárkózó, magányos lettem, talán ez szerencse is volt, dolgozhattam, rajzolhattam. Kezdetleges munkáimmal már bejutottam az Újvidéken megjelenő lapokba és újságokba, ami részemre már nagy eredménynek számított.
Újvidéken a Forum Kiadó volt a magyar kultúra székháza, itt működtek a magyar nyelven megjelenő lapok, újságok szerkesztőségei. Megfordult ott mindenki, aki valamit is jelentett a vajdasági magyar kultúrában, fiatalok is akik irodalommal vagy képzőművészettel próbálkoztak. 1965-ben az akkor legtehetségesebb fiatal alkotók megalapították a legprogresszívebbnek számító magyar folyóiratot, az Új Symposiont. Így alakult a minden hagyományt felforgató, minden szinten új szemléletet képviselő hatvanas évek nemzedéke a vajdasági magyar kultúrában. A folyóirat hatodik számától én lehettem a lap grafikai szerkesztője. Ez a megtisztelő feladat váratlanul ért, de rangot, elismerést és önbizalmat nyújtott további munkáimhoz. Sikerült a folyóirat vizuális arculatát olyan szintre emelni, szinkronba hozni a minden szinten újítást produkáló tartalommal, erre felfigyeltek szakmai körökben is, és hozzájárult a lap határokat is túlhaladó sikeréhez. Az itt megjelenő munkáimra felfigyelt személyesen Kassák Lajos, is aki már korábbról jelen volt a lapban írásaival. A Symposion jelentősége: a lapon keresztül szerzett kapcsolatok, a szellemi feltöltődés, a lap grafikai arculata, mindaz, ami befolyásolta, hogy milyen téren és hogyan alakul pályám a jövőben.
Visszatekintve, ezt az ideális időszakot követő két évet talán akár tévedésnek is nevezhetném, ugyanis beiratkoztam a Belgrádi Képzőművészeti Egyetem festői szakára, amit két év után abbahagytam és visszatértem Újvidékre, abba a környezetbe, amellyel könnyelműen szakítottam. Akkor és ott volt alkalmam megismerni a Balkán másságát, ami annyira idegen volt tőlem.
Újvidék volt az a közeg, ahol otthon érezhettem magam magyarként magyar környezetben és folytattam azt a művészetet, amit már előzőleg is magaménak mondhattam, több stílussal is próbálkozva, identitáskeresésként is jellemezhető pár év következett. Akkor kezdtem el konstruktív elemekkel, térkompozíciókkal is foglalkozni, ezeknek a munkáknak a hatása felismerhető a most néhány éve, itt alkotott Térgrafikáknak nevezett munkáimban is. Ezekkel a munkákkal vettem részt már 1973-ban a Vajdasági Magyar Művészetet bemutató tárlaton a balatonboglári kápolnában is. Ez a különböző műfajokkal való próbálkozás addig tartott, míg meg nem kaptam az első megbízást az Újvidéki Színháztól az első színházi plakát megtervezésére. Edward Albee Nem félünk a farkastól című darabra készült plakátom jól sikerült és ez meghatározta jövőmet. A következő húsz évben majdnem kimondottan csak színházplakát-tervezéssel foglalkoztam, nemcsak az Újvidéki Színháznál, hanem más színházaknál is. A volt Jugoszláviában a plakáttervezés megbecsült műfajnak számított, ez a mai napig is így van, és ami hihetetlennek tűnik, a 90-es háborús éveiben is így volt, színházi bemutató díszplakát nélkül nem működött. Minden tagköztársaságnak (Belgrád, Zágráb, Ljubljana, Szarajevó, Szkopje) megvoltak a neves plakáttervező művészei, akikkel közösen külföldi kiállításokon képviseltük a műfajt. Vajdaságot én képviselhettem, Magyarországon is kiállítottunk, Pécsett, Kecskeméten és Miskolcon, sikerült a magyar plakáttervező DOPP csoport tagjainak kiállítását is megszervezni Újvidéken és Belgrádban. Első önálló kiállításom Magyarországon 2000-ben, a Műcsarnok Dorottya utcai kiállítótermében volt, ahol mint jugoszláv alkotó állítottam ki.
Plakáttervezésemben az értelem és érzelem, az előző évek szellemi öröksége, a grafika és fotó ötvözése jelentette azt az egyéni, sajátos stílust, amely eredményt produkált. Szerencsésen egymásra találtunk a színházakkal, szükségünk volt egymásra, a megelégedettség és a mind több megbízás a belgrádi színházaktól is ezt bizonyította. Addig is létezett színházi díszplakát, de az én hozzáállásom, a darab vizuális értelmezése más volt technikában és tartalomban is. Meggyőződésem mindig is az volt, hogy a színházaknak a mind nagyobb élmény érdekében, minél több műfajt kell bevonni a produkció létrehozásának folyamatába – a szövegen, jelmez- és díszlettervezésen, zenén, rendezésen kívül, ha lehetőség van rá képzőművészt, grafikust is alkalmazni kell, a grafikus legyen társszerző a produkcióban. A plakát ereje akkora, amekkora energiát fektetünk bele, a színház legyen az összművészet szentélye, ahol újabb és újabb kreativitásra van lehetőség minden műfajban. A plakát az első információ a leendő élménnyel, kapcsolat az utca emberével és kultúrát terjeszt; a plakát a készülő produkció hírnöke: ne illusztráljon, de provokáljon, keltse fel a leendő közönség érdeklődését.
A grafikus saját eszközeivel értelmezi, érezhetővé teszi az időt és kort, informál arról a kultúráról, ahol születik, túléli a produkciót, amire készült, de talán magát a színházat is, és tovább él galériákban kiállítóterekben – dokumentál a jövő számára.
Az Újvidéki Színházzal való kapcsolatom húsz évig tartott. 1992-ben megkezdődött a volt Jugoszláv tagköztársaságok közötti háború, magával hozva a bizonytalanságot a jövővel kapcsolatban. És amikor a művészet létezése mind kérdésesebbé vált, akkor kaptam a felkérést Magyarországról a Magyarok Világszövetségétől az újonnan induló Világszövetség című lap művészeti szerkesztésére és a Hitel irodalmi folyóirat grafikai szerkesztésére. Örömmel vállaltam az újabb feladatot, tudtam, hogy a felkérés mögött az általam is nagyra becsült Csoóri Sándor személye áll.
Újabb kihívás, újabb lehetőségek, és amit abban az időben csak egy határon túli magyar tudott megérteni: mit jelent egy ilyen anyaországi felkérés. A lap megjelenése két és fél évig tartott, és utána kezdődött a leírhatatlan lelki állapot, ami a családomat is megviselte: menni vagy maradni. A javában dúló balkáni háború és a bizonytalan kisebbségi jövő miatt nemsokára két fiam és feleségem is átköltözött.
Sikerült fájdalommentesen beilleszkedni az itteni művészeti életbe, ez volt az a legfontosabb a számomra. A Szegedi Nemzeti Színház volt az első színház, ahol folytathattam, ami otthon Újvidéken megszakadt, a színházplakát tervezését, ez biztos pont volt, ami a biztonságot jelentette számomra.
Munkásságomat a volt Jugoszláviában is számos szakmai és társadalmi elismeréssel díjazták. Itt Magyarországon 1992-ben tagja lettem a Magyar Művészek Országos Szövetségének, a Szinyei Merse Pál Társaságnak és a Magyar Képzőművészek és Iparművészek Szövetségének. 2000-ben megkaptam a Munkácsy Mihály-díjat, 2002-ben a Hungart-ösztöndíjat, 2003-ban a Békéscsabai Grafikai Biennálé fődíját és 2004-ben az Aranyrajzszög Kulturális plakátért járó díját, majd 2013-ban a Művészeti Akadémia tervezőművészetért járó elismerését.
1994-ben Szegeden megalakult a Thealter Nemzetközi Avangard színházi fesztivál. Plakátjait a kezdetektől én tervezem, immár több mint húsz éve. Fantasztikus. A legfiatalabb új színházi tendenciákat képviselő fesztivál szervezőinek megfelel az én szellemiségem, bevallom most már évről-évre szorongással várom az újabb felkérést az új plakát megtervezésére, felvetődik bennem az önkontroll kérdése: tudok-e még ebben a szellemben kommunikálni? Ha igen, még fiatalnak tartanak.
Plakáttervező kollégákkal 2004-ben megalakítottuk a Magyar Plakát Társaságot, amely a mai napig létezik. A plakát tekintélye, a fiatal kezdő plakáttervező művészek és a már meglévő szakmai értékek képviselete volt a fő szempont. A művészplakát krízisben van, túlsúlyban van a közéletben ellenőrizetlenül megjelenő, közízlést sértő, kommerciális plakát, ami megengedhetetlen, hiszen művészeti iskoláinkat évről-évre új tehetségek fejezik be. Magunk szervezte feladatokra, akciókra, jeles ünnepekre, évfordulókra tervezünk plakátokat, kiállításokat rendezünk munkáinkból, így próbáljuk magunkra és munkáinkra irányítani a figyelmet, példával bizonyítani, hogy ez a műfajt is értéket képvisel.
Nem lehet mindent felsorolni, de nagyvonalakban ezek voltak az elmúlt ötven év fontosabb stációi. Volt megérdemelt szerencse is, balszerencse is bőven, de legfőképpen az éltet, hogy mindazt, amit elértem nem ér véget, tapasztalataimat, iskolámat fiaim fogják folytatni, ők máris figyelemre méltó eredménnyel vannak jelen a pályán és ez arra mutat, hogy amit én elkezdtem a művészetben, például fog szolgálni és folytatódni is fog.
[2016]
* szabadon idézi: Kassák Lajos: A plakát és az új festészet. MA, 1916/1., 3.
Életrajzi adatok
Magyarkanizsa (Jugoszlávia), 1946. augusztus 8.
Tanulmányok
1968–1970: Képzőművészeti Akadémia, Belgrád (Jugoszlávia)
Munkahelyek
1965nullnull–1967: Új Symposion művészeti és irodalmi folyóirat, grafikai szerkesztő, Újvidék1967–1968: Képes Újság, grafikai szerkesztő, Újvidék1971–1992: Fórum Kiadó, grafikai szerkesztő, Újvidék1992–1994: Világszövetség, Magyarok Világszövetsége lapja, művészeti szerkesztő, Budapest1994–: Barát Art Művészeti és Grafikai Stúdió
Művészeti szervezeti tagság
1970–: UPIDIV (Vajdasági Iparművészek Szövetsége)1970–: Art Directors Club, Belgrád1993–: MAOE (Magyar Alkotóművészek Országos Egyesülete)1993–: Magyar Képzőművészek és Iparművészek Szövetsége2004–: MPT (Magyar Plakát Társaság), alapító tag2014-2019: Magyar Művészeti Akadémia, levelező tag2019-: Magyar Művészeti Akadémia, rendes tagSzinyei Merse Pál TársaságBelvárosi Művészek TársaságaHUNGART (Vizuális Művészek Közös Jogkezelő Társasága Egyesület)
Művek
Könyvtervek
1967 Hol ó hol: Symposion könyvek, Újvidék.
1982 A csönd városa: Forum kiadó, Újvidék
1983 Aranyfényű napok / Krekovics Ferenc; [ill. Baráth Ferenc]. - Újvidék: Forum,
1983., 115 p.
1988 Domonkos Itván: Tessék engem megdicsérni, Forum, Újvidék.
1993 Az onirizmus tréfái / Grendel Lajos. - Budapest: Széphalom Kvműhely, 1993 121p. - (Tótágas, 1217-1344).
1994 Bródy Sándor: Leona Jeruzsálemben, Széphalom Könyvműhely.
1994–2014 Várkonyi Nándor életműsorozat: sorozatterv, Széphalom Könyvműhely
1996 Magyarország, Atlasz kiadó, Budapest.
Sebők Zoltán: Az új művészet fogalomtára, Orpheusz Kiadó
Hornyik Miklós: Angol pázsit
1998 Szűgyi Zoltán: Nincs visszaút, Szivárvány könyvek
Domonkos István: Kormányeltörésben, Ister, Budapest
2000 Hornyik Miklós: Beszélgetés írokkal,Ister, Budapest
2003 Alexsander Brody: Árnyék a napsütésben, Jövendő kiadó
2004 Alexsander Brody: Húszezeregy éjszaka, Noran
2005 Hunyady Sándor: Honvány, Ulpius-ház
2006 Életben tartott terek I.: A szegedi Régi Zsinagóga = Spaces kept alive I. : \\Old Synagogue, Szeged\\The Old Synagogue, Szeged\\ / [közread. a] MASZK Egyesület. - Szeged: MASZK Egyesület
2013 Baráth Ferenc plakátok / szerk. Baráth Ferenc. - [Budapest]: Magyar Képzőművészek és Iparművészek Szövetsége
Auer Lipót: Művészetek háza Veszprém
Szűgyi Zoltán: Pillangóversek, Orpheusz Kiadó
Kiállítások
Egyéni kiállítások
1966. Fórum Klub, Újvidék (SRB)
1973. UPIDIV galériája, Újvidék (SRB)
1974. a verbászi Kultúrház galériája (SRB)
1976. a bácstopolyai Kultúrház galériája (SRB)
1980. UPIDIV galériája, Újvidék (SRB)
1981. Maribori Népszínház, Maribor (SLO)
1982. Labirint Galéria, Ljubljana (SLO)
1982. Újvidéki Kultúrközpont galériája (SRB)
1983. Kanizsai Színház, Kanizsa (SRB)
1983. Törökkanizsa Kultúrház galériája, (SRB)
1984. Prozori Galéria, Zágráb (HR)
1984. Graficki kolektiv, Belgrád (SRB)
1985. Kultúrotthon galériája, Szkopje (MK)
1987. Kílián György Kultúrház, Kaposvár
1987. Újvidéki Kultúrközpont nagygalériája (SRB)
1987. Likovna Jesen Galéria, Zombor (SRB)
1987. Likovni Susret, Szabadka (SRB)
1988. Olimpiai Múzeum, Szarajevo (BIH)
1988. Olga Petrov Kultúrház, Pancsova (SRB)
1990. Dorottya-utcai Kiállítóterem, Budapest
1990. Nemzeti Színház, Kolozsvár (RO)
1991. Gárdonyi Géza Színház, Eger
1993. Szegedi Nemzeti Színház, Szeged
1995. Budapest Galéria, Budapest
1997. Thealter - Alternatív Színházi Találkozó, Szeged
1997. Veszprémi Nemzeti Színház, Veszprém
1999. Pest Center Galéria, Budapest
1999. Pécsi Kisgaléria, Pécs
2000. Konecsni György Emlékmúzeum, Kiskunmajsa
2004. NoName Grafikai Kommunikációs Fesztivál, Csacsak (SRB)
2005. Bárka Színház, Budapest
2005. Kulturális Napok, Pula
2006. Alexandra Könyvesház, Budapest
2008. Térgrafikák, Zlatno oko Galéria, Újvidék (SRB)
2008. A Cnesa galériája, Magyarkanizsa (SRB)
2010. Színházi plakátok [Árendás Józseffel], San Marco Galéria, Budapest
2010. SzemPontok, Budapest Galéria, plakátkiállítás.
2011. Vajdasági napok, Veszprémi Egyetem
2011. Zbirka Rajka Mamuzića, Újvidék (SRB) • Fotó-plakát, Újvidéki Színház (SRB).
2011. Fotó-plakát, Újvidéki Színház, Újvidék, Szerbia
2011. Színházi plakátok, Nemzeti Színház Beográd, Szerbia.
2012. MASZK színházi plakátok a Szegedi Kass galériában, Szeged, Magyarország.
2014. Színházi plakátok, Nemzeti Színház Budapest, Magyarország.
2014. Plakátok és térgrafikák, Dobó Tihamér galéria Magyarkanizsa, Szerbia.
2015. Baráth plakátok, Collegium Hungaricum Beográd, Szerbia.
2015. VIII kerületi galéria, (Árendás József, Ducki Krzsistof, Baráth Ferenc), plakátok.
2016. Homage Viktor Vasarely, Pécsi galéria.
2018. Kuliszatitkok, kiállítás a színházról, Színházi plakát.
2019. Térgrafikák mint színes zene, SULUV a Vajdasági képzőművészeti Szövetsége Galériája, Újvidék, Szerbia.
2020. Nádor Galéria. Perspektíva.
2022. MMA galéria, Képrelációk, Baráth Ferenc életműkiállítása, Budapest
Csoportos kiállítások
1968 A Bácstopolyai Művésztelep kiállítása, Bácstopolya (RS)
1969 Képzőművészeti Találkozó, Szabadka (RS)
A Zentai Művésztelep kiállítása, Zenta (RS)
1971, 1972, 1973 Fiatal képzőművészek kiállítása, Karlóca (RS)
1973, 1975, 1977, 1979, 1981, 1983, 1985, 1987, 1989, 1991, 1993, 1995, 1997 Forma, a Vajdasági Iparművészek Szövetségének hagyományos kiállításai, Újvidék (RS)
1974 Az UPIDIV kiállítása, Pristina, Koszovo.
1975 A modern grafika Újvidéken, Újvidék (rs)
1976 Textíliák a Vajdaságból, Varsó (PL)
Nagyapáti Kukac Péter díj, Mûvelődési ház, Bácstopolya (RS)
1976, 1978, 1980, 1982, 1984, 1986 Vajdasági Művészek jubiláris kiállítása, Októberi Szalon, Újvidék (RS)
1977 Plakát, Vajdasági Iparművészek Galériája, Újvidék (RS)
Vajdasági Kultúra, Belgrád (RS)
1977, 1978, 1979, 1980, 1981, 1982, 1983, 1984, 1985 Májusi Szalon, Belgrád (RS)
1977, 1978, 1979, 1980 Zlatno pero, Belgrádi könyvkiállítás (RS)
1978, 1980, 1982, 1984 Fiatal művészek kiállítása, Matica Srpska, Újvidék (RS)
1978, 1980, 1982, 1984, 1986, 1988, 1990, 1992, 1994, 1996, 1998, 2004 Plakátbiennálé, Varsó (PL)
1978, 1981, 1984, ZGRAF a grafika bienális kiállítása Zágreb (HR)
1978 Likovno dvoriste, Újvidéki fiatal művészek kiállítása, Újvidék (SRB)
1978, 1979, 1980, 1981, 1982, 1983 Jugoszlávia legjobb plakáttervezői a Zágrábi Városi Galéria szervezésében: Bremen, Essen, Stuttgart (D), Havanna (ES), Sao Paolo (BR), Szófia (BG)
1980 A Vajdasági Modern Galéria plakátjai, Újvidék (RS)
1980, 1983, 1986, 1989, 1992 Sterijine igre,a jugoszláv színházak plakátkiállítása, Újvidék (RS)
1981 Vajdasági Kultúra, Bécs (A)
1981, 1983, 1985, 1987, 1989, 1991, 1993, 1995 Plakátbiennálé, Lahti (FIN)
1982 A Modern formatervezés Szerbiában, Belgrád, Ljubljana, Újvidék.
Az Újvidéki Színház tíz éve - plakátliállítás, Újvidék, Szerbia (RS)
A Tervezőgrafika Országos Szemléje, Képzőművészeti Találkozó, Szabadka (RS)
1983, 1984, 1985 Kontaktusok, a Tervezőgrafika Szerbiában, Belgrád (RS)
1984 Vajdasági képzőművészet, Ljubljana (SLO) Pristina (Koszovo)
1985, 1987, 1989, 1991, 1993 Plakátbiennálé, Toyama (J)
1985 A grafika kultúrája, Képzőmûvészeti találkozó, Szabadka (SRB)
Tervezőgrafika Vajdaságban, Újvidék (SRB)
A Jugoszláv kulturális plakát, Kecskemét
1986 ULUPUDS Jugoszlávia 11 legkiválóbb iparművésze, a Szerbiai Iparművészek Szervezete, Belgrád (RS)
A Jugoszláv kulturális plakát, Pécs
Plakátbiennálé, Osnbabrück (D)
1986 Nemzetközi plakátkiállítás, Párizs (F)
1987 A Jugoszláv kulturális plakát, Miskolc
A Zentai Művésztelep jubiláris kiállítása, Zenta (RS)
1988, 1990, 1992, 1994, 1996 Plakátbiennálé, Pécs
1989 Kostovic, Knezevic, Baráth, Plakátkiállítás, Kikinda (RS)
A Szerb grafika 30 éve, Belgrád (RS)
Logó, UPIDIV a Vajdasági Iparművészek Galériája, Újvidék (SRB)
1990 Művészplakát, Kostovic, Knezevic, Baráth, Galéria Alfa, Split (HR)
1990 DOPP és barátai, Prága, 1990.
1991 A változás jelei, az első magyar Politikaiplakát kiállítása, Magyar Nemzeti Galéria.
1993 Nemzetközi plakátbiennálé, Rzeszow (PL)
Az Újvidéki Képzőművészeti Középiskola jubiláris kiállítása, Újvidék (RS)
A Stojkov-nyomda jubiláris kiállítása, Újvidék (RS)
1994 Mexikói plakátbiennálé (MEX)
1994, 1996, 1998, 2002 Grafikai biennálé, Brno (CZ)
1995 A „Magyar plakát” - Hamburg (D)
1996, 1998 Plakátkiállítás, Chaumone, Franciaország (F)
1996 Művészeti Vásár, Újvidék (SRB)
1996, 1998, 2002 Békéscsabai Grafikai Biennálé, Békéscsaba
1998 Művészeti Vásár, Újvidék (SRB)
2000 A Hungart díjazott művészei, Olof Palme Ház, Budapest
2001 Millenniumi Iparművészeti Kiállítás, Műcsarnok, Budapest
Magyar Millennium, Nemzetközi Plakátszimpózium, Művészeti Malom, Szentendre, Pécs.
Prága (CZ), Pozsony (SK), Passau (D)
Plakátok Magyarországról, Dán Plakátmúzeum, Árhus (DK)
Szinyei Merse Pál Társaság grafikai kiállítása, Pest Center Galéria, Budapest
2002 The Iwano Project III. Képzőművészeti kiállítás, Újvidék, Belgrád (SRB) Zágráb, Pula (HR)
Magyar plakát, Krakkó (PL)
20-ik Nemzetközi Tervezőgrafikai Biennálé, Brno (SL)
2003 Plakátok Magyar
1968 A Bácstopolyai Művésztelep kiállítása, Bácstopolya (RS)
1969 Képzőművészeti Találkozó, Szabadka (RS)
A Zentai Művésztelep kiállítása, Zenta (RS)
1971, 1972, 1973 Fiatal képzőművészek kiállítása, Karlóca (RS)
1973, 1975, 1977, 1979, 1981, 1983, 1985, 1987, 1989, 1991, 1993, 1995, 1997 Forma, a Vajdasági Iparművészek Szövetségének hagyományos kiállításai, Újvidék (RS)
1974 Az UPIDIV kiállítása, Pristina, Koszovo.
1975 A modern grafika Újvidéken, Újvidék (rs)
1976 Textíliák a Vajdaságból, Varsó (PL)
Nagyapáti Kukac Péter díj, Mûvelődési ház, Bácstopolya (RS)
1976, 1978, 1980, 1982, 1984, 1986 Vajdasági Művészek jubiláris kiállítása, Októberi Szalon, Újvidék (RS)
1977 Plakát, Vajdasági Iparművészek Galériája, Újvidék (RS)
Vajdasági Kultúra, Belgrád (RS)
1977, 1978, 1979, 1980, 1981, 1982, 1983, 1984, 1985 Májusi Szalon, Belgrád (RS)
1977, 1978, 1979, 1980 Zlatno pero, Belgrádi könyvkiállítás (RS)
1978, 1980, 1982, 1984 Fiatal művészek kiállítása, Matica Srpska, Újvidék (RS)
1978, 1980, 1982, 1984, 1986, 1988, 1990, 1992, 1994, 1996, 1998, 2004 Plakátbiennálé, Varsó (PL)
1978, 1981, 1984 ZGRAF a grafika bienális kiállítása Zágreb (HR)
1978 Likovno dvoriste, Újvidéki fiatal művészek kiállítása, Újvidék (SRB)
1978, 1979, 1980, 1981, 1982, 1983 Jugoszlávia legjobb plakáttervezői a Zágrábi Városi Galéria szervezésében: Bremen, Essen, Stuttgart (D), Havanna (ES), Sao Paolo (BR), Szófia (BG)
1980 A Vajdasági Modern Galéria plakátjai, Újvidék (RS)
1980, 1983, 1986, 1989, 1992 Sterijine igre,a jugoszláv színházak plakátkiállítása, Újvidék (RS)
1981 Vajdasági Kultúra, Bécs (A)
1981, 1983, 1985, 1987, 1989, 1991, 1993, 1995 Plakátbiennálé, Lahti (FIN)
1982 A Modern formatervezés Szerbiában, Belgrád, Ljubljana, Újvidék.
Az Újvidéki Színház tíz éve - plakátliállítás, Újvidék, Szerbia (RS)
A Tervezőgrafika Országos Szemléje, Képzőművészeti Találkozó, Szabadka (RS)
1983, 1984, 1985 Kontaktusok, a Tervezőgrafika Szerbiában, Belgrád (RS)
1984 Vajdasági képzőművészet, Ljubljana (SLO) Pristina (Koszovo)
1985, 1987, 1989, 1991, 1993 Plakátbiennálé, Toyama (J)
1985 A grafika kultúrája, Képzőmûvészeti találkozó, Szabadka (SRB)
Tervezőgrafika Vajdaságban, Újvidék (SRB)
A Jugoszláv kulturális plakát, Kecskemét
1986 ULUPUDS Jugoszlávia 11 legkiválóbb iparművésze, a Szerbiai Iparművészek
Szzervezete, Belgrád (RS)
A Jugoszláv kulturális plakát, Pécs
Plakátbiennálé, Osnbabrück (D)
1986 Nemzetközi plakátkiállítás, Párizs (F)
1987 A Jugoszláv kulturális plakát, Miskolc
A Zentai Művésztelep jubiláris kiállítása, Zenta (RS)
1988, 1990, 1992, 1994, 1996 Plakátbiennálé, Pécs
1989 Kostovic, Knezevic, Baráth, Plakátkiállítás, Kikinda (RS)
A Szerb grafika 30 éve, Belgrád (RS)
Logó, UPIDIV a Vajdasági Iparművészek Galériája, Újvidék (SRB)
1990 Művészplakát, Kostovic, Knezevic, Baráth, Galéria Alfa, Split (HR)
1990 DOPP és barátai, Prága, 1990.
1991 A változás jelei, az első magyar Politikaiplakát kiállítása, Magyar Nemzeti Galéria.
1993 Nemzetközi plakátbiennálé, Rzeszow (PL)
Az Újvidéki Képzőművészeti Középiskola jubiláris kiállítása, Újvidék (RS)
A Stojkov-nyomda jubiláris kiállítása, Újvidék (RS)
1994 Mexikói plakátbiennálé (MEX)
1994, 1996, 1998, 2002 Grafikai biennálé, Brno (CZ)
1995 A „Magyar plakát” - Hamburg (D)
1996, 1998 Plakátkiállítás, Chaumone, Franciaország (F)
1996 Művészeti Vásár, Újvidék (SRB)
1996, 1998, 2002 Békéscsabai Grafikai Biennálé, Békéscsaba
1998 Művészeti Vásár, Újvidék (SRB)
2000 A Hungart díjazott művészei, Olof Palme Ház, Budapest
2001 Millenniumi Iparművészeti Kiállítás, Műcsarnok, Budapest
Magyar Millennium, Nemzetközi Plakátszimpózium, Művészeti Malom, Szentendre, Pécs.
Prága (CZ), Pozsony (SK), Passau (D)
Plakátok Magyarországról, Dán Plakátmúzeum, Árhus (DK)
Szinyei Merse Pál Társaság grafikai kiállítása, Pest Center Galéria, Budapest
2002 The Iwano Project III. Képzőművészeti kiállítás, Újvidék, Belgrád (SRB) Zágráb, Pula (HR)
Magyar plakát, Krakkó (PL)
20-ik Nemzetközi Tervezőgrafikai Biennálé, Brno (SL)
2003 Plakátok Magyarországról, Plakátmúzeum, Willanovó (PL)
A Hungart 2002. díjazottjai, Vigadó Galéria, Budapest
Bekéscsabai Grafikai Biennálé, Békéscsaba, Budapest
Cinco Estrellas De Hungaria, Magyar Plakát, plakátkiállítas, Mexiko City (MEX)
Art Direktors Club Srbije - Tervezőfrafika Szerbiában, Belgrád (RS)
Vajdsági magyar kortárs iparművészek kiállítása, Szabadka (RS)
Az Arhus-i Plakátmúzeum 10 éves jubileumi kiállítása, Árhus (DK)
IWANO III képzőművészeti kiállítás, Multimédia központ galériája, Pula (HR)
2003 Arany Rajzszög, Budapest
2003, 2004, 2005 Mai Vajdasági Iparművészek kiállítása, Szabadka (RS)
2005 A Magyar Plakát Társaság, MPT, megalakuló kiállítása, Budapest
2005 József Attila, jubiláris MPT kiállítás, Lengyel Intézet, Budapest
2006 Színyei Merse Pál Társaság kiállítása, Lendva (SLO)
2006 Bartók Béla, MPT jubiláris kiállítás, Lengyel Intézet, Budapest
2006 A Magyar Plakát Társaság 1956-os jubiláris kiállítása, Budapest, Kiskunmajsa, Prága (CZ),
Varsó (PL)
2006, 2007, 2008, 2009 Svetionik, begecsi Művésztelep kiállítása, Újvidék (RS)
2007 Vajdasági Magyar Plakáttervezők kiállítása, Szabadka (RS)
Éghajlat és ami mögötte van - plakátkiállítas, Parlament, Budapest
Színyei Merse Pál Társaság kiállítása, Olof Pálme Ház, Budapest
Homage a Klebersberg Kuno, a MAOE emlékkiállítása, Budapest
2007, 2008 Belvárosi Művészek Társasága, Nádor Galéria, Budapest
2008 Színyei Merse Pál Társaság kiállítása, Bástya Galéria, Kassa (SK)
Craft és Design, Iparművészeti Múzeum, Budapest
2009, 2011 Masterpieces - Socio-political Posters, Ljubljana (SLO)
World of Posters, Dán Plakátmúzeum, Árhus (DK) 2010
Égitestek, földitestek, Klebersberg Kuno Kulturkúria, Budapest
Kreációk, Nádor Galéria, Budapest
Plakát, Pécs 2010, Pécs
2010 Bauhaus Ünnepe (Pécs, Párizs, Brüsszel, Pécsi Galéria, Fuga,
2011 Chopin-Liszt plakátpályázat, Lengyel Kultúrális Inzézet, Budapest, Varsó (PL)
NKA támogatottak megvalósult műveinek kiállítása, Iparművészeti Múzeum, Budapest.
Vizuális környezetszennyezés, Plakátmúzeum Nagykanizsa, Józsefvárosi Galéria,
Magyarország.
Poszter Fesztivál, Ljubljana 11. Ljubljana, Slovénia (SL).
2013 Verdi 200, plakátkiállítás, Kodály központ, Pécs - Magyar-olasz barátség, plakátkiállítás,
Olasz kultúra, Budapest - MPT plakátkiállítás, Olasz nanykövetség
FUGA Budapest - MPT plakátok, Verdi 200, Róma, Olaszország.
2014 Sarajevo 1914-2014, Sarajevo, plakátkiállítás, Bosnia Hercegovina.
Ybl Miklós 200, Plakátkiállítás Ybl Miklós tiszteletére, Magyar Építőművészek szövetsége, Budapest, Magyarország.
2015 Józsefvárosi galéria, Baráth, Ducki, Árendás közös plakátkiállítása.
Selfi, plakáttársaság MPT kiállítása a Fugában, Budapest.
Mire a levelek lehullanak Iparművészeti és Képzőművészeti Tagozat (Esztergom, Szent Adalbert központ
MPT Magyar Plakátok (Peking, Sanghai, Magyar Kultúra Háza)
Collegium Artisztikum, Önnálló plakátkiállítás Belgrád, (RS).
2016 Józsefvárosi galéria 1956, plakátkiállítás.
Magyar Művészeti akadémia, 1956. Plakátkiállítása, Vigadó galéria, Budapest
Szentendrei MANK galéria 1956,
Plakát Feszt az MPT biénális plakátkiállítása
Homage Viktor Vasarely, Pécsi galeria.
2017 Kléberzberg Kuno galéria, Kulinyi István könyvbemutatója és plakátkiállítás.
Nádor Galéria, Arany János 200 jubiláris kiállítása.
A Magyar Iparművészet, MMA kiállítása, Műcsarnok.
Neuformatieren-Újraformálva, Reformáció 500 jubileumi kiállítás, Stutgárt (D)
Maestro, Solti György emlékkiállítás,
2018 A nagy háború, az MMA kiállítása, Esztergom.
Plakát Feszt az MPT biénáli plakátkiállítása
Színház kívül-belül az Iparművészeti tagozat kiállítása, Pesti Vigadó.
2019 UPIDIV, Forma 23 kiállítása, Újvidék (RS)
Holdraszállás 50, a holdraszálás jubiláris kállítása, Esernyős galéria Budapest.
„Verstrichene zeit-Elfolyó idő" Iparművészeti és Képzöművészeti Tagozatok közös kiállítása (Passau, Stuttgart, Berlin, Róma)
A Pécsi galléria, MMA Bauhausz kiállítás sorozata, Pécs,
A Magyar Iparművészet „Kraft and Design Hungary", Tel-Aviv Naval, Délkórea.
Bauhausz 100, Vigadó galéria, Pecsi galéria.
Baráth kiállítás, SULUV galéria, Újvidék (RRS).
Museum Moderne Kunst, Vigadó galeria Budapest.
2020 UPIDIV, Újvidék, Vajdasági muzeum előcsarnoka.
Perspektíva, Nádor galéria Budapest.2021
Fellini projekt, Missouri state Edu, (USA)
75 éves Magyar plakátos grafikusok, Pécsi galéria.
2022 Felvidéki Magyar Szépművészeti Egyesület, Szolnok. Vajdasági magyar művészek.
Baráth Ferenc, MMA, Életműkiállítás, Vigadó 1968 Bácstopolya (YUG, ma SRB), a Bácstopolyai Művésztelep kiállítása
Művek közgyűjteményekben
• Art University of Connecticut (USA)
• Colorado State University, Colorado, USA
• Dán Plakátmúzeum, Árhus (DK)
• Galerija grada Zagreba, Zágreb (HR)
• Graphic Design Study Collection of the Museum of Modern Art, New York (USA)
• Lahden Taidemuseo, Lahti (FIN)
• Moravske galerie, Brno (CZ) • Musée de L'affiche et de la publicité, Párizs (F)
• Muzej primenjene umetnosti, Belgrád (SRB)
• Muzej savremene umetnosti, Újvidék (SRB)
• Nemzeti Galéria, Budapest
• Olimpijski muzej, Szarajevo (BIH)
• Pécsi Galéria, Pécs
• Plakátmúzeum, Willanóv (PL)
• Pozorišni muzej Vojvodine, Újvidék (SRB)
• Pursue University, Indiana (USA)
• The Museum of Modern Art, Toyama (J).
Adatkezelési tájékoztatóSütitájékoztató