logo
logo
Ferencz Marcel profilképe

Ferencz Marcel

Kossuth-díjas és Ybl Miklós-díjas építész

Miskolc, 1970. szeptember 13.
Az MMA levelező tagja (2012–2014)
Az MMA rendes tagja (2014–)
Építőművészeti Tagozat
Ferencz Marcel életrajza

FERENCZ MARCEL ÉLETRAJZI ADATAI

Miskolc, 1970. szeptember 13.

Tanulmányok
1985–1989: Árpád Gimnázium, Budapest
1991–1997: Budapesti Műszaki Egyetem, Építészmérnöki Kar. Diploma, okleveles építészmérnök
2002–2005: Budapesti Műszaki Egyetem, Építőművészeti Doktori Iskola, Építőművészet DLA-képzés
2007: Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetem (BME), Doktori Iskola, DLA fokozat, Mesterlevél megszerzése (Doctor of Liberal Arts) 
2012: Pécsi Tudományegyetem Műszaki és Informatikai Kar, Breuer Marcell Doktori Iskola, DLA habilitáció, építőművészet tudományág

Mesterek
1991–: Ferencz István építész
1996–2014: Plesz Antal építész

Munkahelyek
1993–1994: Earl Swennson Associate Architectural Company, Nashville TN, USA építészgyakornok
1997–2007: NAPUR Architect Építésziroda, vezető tervező
2000–: Vezető tervező
2007–: NAPUR Architect Építésziroda, vezető tervező, ügyvezető

Oktatási tevékenység
1999–2004: Budapesti Műszaki Egyetem (BME), Rajzi Tanszék, egyetemi tanársegéd
2004–2013: Debreceni Egyetem Műszaki Kar, Építészmérnöki Tanszék, főiskolai tanár
2007–2010: Debreceni Egyetem Műszaki Kar, Építészmérnöki Tanszék, tanszékvezető
2009–: Moholy-Nagy Művészeti Egyetem Doktori Iskola/ DLA program, külsős témavezető
2010–2015: Debreceni Egyetem Műszaki Kar, Építészmérnöki Tanszék, Bsc szakfelelős, műteremvezető
2015–: Óbudai Egyetem, Ybl Miklós Építéstudományi Intézet, egyetemi tanár

Művészeti szervezeti tagság
2000–:  Aura kör (a Magyar Művészeti Akadémia társadalmi szervezet ifjúsági tagozata), tag
2009–: Magyar Építőművészek Szövetsége (MÉSZ), tag, Észak-alföldi regionális képviselője; 2012–: elnökségi tag
2012–: Magyar Művészeti Akadémia, levelező tag; 2014–: rendes tag

Társadalmi szervezeti tagság
1998–: Magyar Építész Kamara, tag
2007–: „Együtt a Margitszigetért" Alapítvány, kuratóriumi tag
2007–: Debreceni Egyetem Műszaki Kar fejlesztés" építészeti tervpályázati Bírálóbizottsági tag 
2008: Komárom-Esztergom Megyei Építészeti-Műszaki Tervtanácsi Tagja
2010–: Hajdú-Bihar Megyei Építész Kamara, Műszaki Tervtanács tagja 2012–: Központi Építészeti-Műszaki Tervtanács tagja
2012–2014: Főépítész – Esztergom
2015–: III. kerület Építészeti – Műszaki Tervtanácsi Tagja
2017–: II. kerület Építészeti – Műszaki Tervtanácsi Tagja
2021–: Országos Építészeti – Műszaki Tervtanács tagja

 

 
Ferencz Marcel: Életút

Ferencz Marcel DLA. 1970-ben született Miskolcon. A BME Építészmérnöki Karán 1997-ben Diploma-díjjal diplomázott. 2000 óta tagja, majd 2007 óta vezetője a NAPUR Architect építész irodának.
2014-től a Magyar Művészeti Akadémia rendes tagja.
2009-ben és 2020-ban PRO Architectura díjat kapott kiemelkedő alkotásaiért. 2013-ban munkásságáért YBL Miklós Díjat kapott, szakmai életútját pedig 2023-ban Príma Primissima díjjal jutalmazták. 
2007-ben DLA fokozatot szerzett a BME-n, kutatási terülte az INTUITIVITÁS. Majd 2012-ben Habilitál építőművészet tudományágban a PTE PMMIK-n. 2000 óta főállású oktatóként vesz rész az egyetemi építész oktatásban 2015 óta az Óbudai Egyetem Ybl Miklós Építéstudományi karán egyetemi tanárként oktat.
2010-ben a 12. „BORDERLINE” és 2023-ban a 18. „REZIDUUM” Nemzetközi Építészeti BIENNÁLÉ Magyar Pavilonjában rendezett kiállítás vezető építésze.
A Duna Aréna szerző építésze, amelyért 2017-ben megkapta a FINA emlékérmét és a Tierney Clark díjat. A 2022-ben átadott Új Néprajzi Múzeum alkotója. Az épületet számos nemzetközi díja mellett (Architizer, GDA, IAA, ICONIC, BLT, IFD, DNA, LICC) két alkalommal választották a világ legjobb középületévé. 2018-ban elnyerte az International Property Awards „Europian and World Best Public Building” és a „World’s Best Architecture” díjait Londonban, 2023-ban elnyerte a FIABCI World Prix d’Excellence World Gold Díjat Szingapúrban. 
A Nemzeti Atlétikai Stadion tervezője, mely otthont adott a 2023-ban megrendezendő Atlétikai Világbajnokságnak. A Mathias Corvunis Collegium központi épületének alkotója, mely jelenleg épül.
Munkásságát Ybl Miklós-, Pro Architectura-, Csonka Pál és Príma Primissima díjakkal ismerték el.

Budapest, 2024. 07. 08.

 

 
FERENCZ MARCEL ÉLETRAJZA WESSELÉNYI-GARAY ANDOR ÖSSZEÁLLÍTÁSÁBAN 
Prof. Ferencz Marcel DLA, Ybl- és Pro Architektúra-díjas építész 1970-ben született Miskolcon. 1989-ben érettségizett a budapesti Árpád Gimnáziumban. Diákéveinek meghatározó eleme az intenzív sportolással töltött időszak, amely szakmai karrierjére is komoly hatást gyakorolt. Tornászként, majd kenusként, a későbbiekben pedig úszóként már gyermekéveiben hozzászokott a fizikai terheléshez és a versenyhelyzetekhez, továbbá éppily jellemformáló tényezőnek bizonyult az említett sportágakkal együtt járó viszonylagos magány és az általuk megkövetelt monotonitástűrés is. Utóbbi két tényezőre is visszavezethető az a szellemi intenzitás, amellyel Ferencz Marcel az építészet kérdéseit – és általában gondolatait – emeli transzcendens dimenziókba. Esetében a sport, a rajzolás és a transzcendens gondolatok közös foglalata a flow-élmény, amit éppúgy igazolnak DLA-értekezésének intuitivitásról írott passzusai („minél magasabb rendű tudati rendezőelv felismerésére jutunk, annál egyszerűbb az analógiákat észrevenni"), mint a rajzoláshoz intézett himnikus fohásza („hagyd kezem, hogy vonalad által egy percre / belépjek oda, ahonnan nincs miért visszatérni"), és építészeti érdeklődésének dimenziókon túlmutató iránya („engem csak az foglalkoztat, ami rejtély. Amiről nem lehet beszélni"). A sport révén szövődő emberi kapcsolatai, így Wladár Sándor olimpikon úszóhoz és Zala György olimpiai bronzérmes kenushoz fűződő távoli barátsága elválaszthatatlannak bizonyult attól az érzékenységtől és affinitástól, amelyek később sikerre vitték karrierjének sportberuházásait.

A szakmai serdülőkor másik meghatározó eleme az apakép. Ferencz István Ybl-és Kossuth-díjas építész fiaként Ferencz Marcel a kétkezi munka becsülete mellett elsajátította a tárgyak tiszteletét, továbbá azt a purista-realista alkotásmetodikát is, amely esetében sikeresen ellensúlyozza és egészíti ki a munkásságnak alapelemét jelentő transzcendens expresszionizmust.

Ferencz Marcel családi háttere és fiatalon elért kimagasló szakmai sikerei egy elágazások nélküli szakmai életutat sejtetnek. Különösen ennek függvényében meglepő, hogy felsőfokú tanulmányait nem építészként, hanem – 1990 és 1991 között a gimnázium utáni egyéves kitérőként – vegyészmérnökként kezdte. Kísérletező kedve, továbbá a biológia és a kémia iránt érzett vonzalma vezette a természettudományok irányába. Az egyetemi realitások azonban nem igazán fedték a kísérletekben örömét lelő fiatalember vágyait, így a szülői példát követve fordult figyelme az építészet felé. A felvételi eljárásra különösebb előkészítő tanulmányok nélkül jelentkezett: édesapja pár nappal a rajzfelvételi előtt avatta be néhány műfogásba.

Míg jelenleg Ferencz Marcel a legjobban rajzoló kortárs magyar építészek egyike, ebbéli képessége csak idővel vált nyilvánvalóvá előbb oktatói, később pedig önmaga számára is. E korszak meghatározó tanáregyénisége volt számára Szamosváry József festőművész, aki építészkari rajztanárként figyelt fel Ferencz Marcel egyéni látásmódjára és segített kibontakoztatni grafikai kreativitását. Ez az érintetlen, előzetes akadémiai terhek és manírok nélkül kipattanó rajztehetség köszön vissza a korai építészeti tervek grafikai szabadságában, továbbá abban a magától értetődő könnyedégben, amellyel „Az egy szülő szemével" című tanulmányában dolgozza fel gyermekeinek rajzi fejlődését. Ferencz Marcel kiemelkedő, grafikában is rögzülő memóriáját jól illusztrálja, hogy műegyetemi tanulmányai idején a gótika építészettörténetét számonkérő zárthelyi dolgozatát először azért nem fogadták el, mert illusztrációinak minőségét látva az oktatók azt gyanították, előkészített skicceket adott be válaszként. A pót-zárthelyi újabb gyönyörű rajzai hasonló aggályokat vetettek föl a javítást végző konzulensekben, mígnem bebizonyosodott, hogy a lapok előszerkesztés nélkül, a helyszínen készültek. A képeket látva a Műegyetem legendás építészprofesszora, Szentkirályi Zoltán nemhogy ötöst adott a dolgozatra, hanem fel is mentette Ferencz Marcelt a szemeszterzáró vizsga követelménye alól, előre is kiváló érdemjegyet adva féléves teljesítményére.

1993 és 1994 között Nashvillben (Egyesült Államok) gyakornokoskodott az EARL SWENNSON Associate Architecture Company építészeti munkatársaként. A BME AIESTE ösztöndíjasaként elnyert, három hónapra szóló bojtáridőt egy évre meghosszabbították teljesítménye alapján. Ez idő alatt elsajátította az angol nyelvet, számos nagy nemzetközi projekten dolgozhatott, valamint a helyszínen tanulmányozatta Frank Lloyd Wright több alkotását, ezzel is elmélyítve érzékenyégét az építészet, a természet és a kozmosz kapcsolódásainak irányában. Az egyetemi évek alatt szerzett tapasztalatait olyan vezető honi cégeknél kamatoztathatta mint a Puhl építésziroda, a Mérték Stúdió és a Ten építésziroda. A BME komplex tervezésben elért eredményeiért az ÉPÍTÉS FEJLŐDÉSÉÉRT alapítvány díjjal jutalmazta.

A hazai szakmai közönség előtti első megmérettetése az 1997-ben tervezett Nemzeti Színház diplomamunka és pályamű volt, mely az országos tervpályázati rangsorban a 11. helyen szerepelt. A munkát a BME „FANTONI" diplomadíjjal jutalmazta.

1999 és 2004 között a BME Rajzi- és Formaismereti Tanszék tanársegédeként a szabadkézi rajz oktatásában vett részt. Témái a gondolatrajzok és a különböző szabadkézi vizuális építészeti grafikák voltak, szerkesztett és skiccrajzok pasztell-, akvarell-, ceruza-, tus-, festék- és filctoll-kidolgozásos eljárások alkalmazásával.

Ugyancsak a rajzolásról írta meg DLA-értekezését Intuitivitás címmel. Mesterlevelét és DLA-fokozatát 2007-ben a BME-n kapta meg. 2012-ben habilitált építőművészet tudományágban a Pécsi Tudományegyetem Pollack Mihály Műszaki és Informatikai Kar doktori iskolájában.

1993-tól a NAPUR Építésziroda tagja. Épületeivel számtalan hazai és nemzetközi kiállításon szerepelt. Az általa tervezett Hun fürdő széleskörű publikációs sikerén túl 2002-ben Velencében a 8. Nemzetközi Építészeti Kiállításon önálló tablón is szerepelt. Ugyanezért az épületéért Ferencz Marcelt 2009-ben Pro Architectura-díjjal jutalmazták. A 2006-ban tervezett Barakonyi-villát A Phaidon Atlas of 21st Century World Arcitecture nemzetközi építészeti lexikon mutatta be. 2011-ben a Kínai MASON kiadó XXI. századi építészeti lexikonjába felkérte jövőbemutató közösségi fejlesztéseket bemutató projektjeinek szerepeltetésére.

2005-től a Debreceni Egyetem Műszaki Kar építészmérnöki tanszékére került saját elhatározásból. Miskolci születésű lévén szerette a vidéki hangulatot, vonzották az ottani emberek és gondolkodásmódjuk. 2007-ben választották a tanszék vezetőjévé. Karizmatikus személyisége, az oktatásszervezéssel kapcsolatos erőfeszítései szoros összefüggésben álltak azzal, hogy Debrecenben építész BSc, majd 2010-től MSc képzés indulhatott el. Megreformálta az építészeti oktatás oktatásmetodikai modelljét, létrehozta a közösségi konzultáció iskolateremtő filozófiáját prof. Puhl Antal tanszékvezető működése mellett. Az oktatásfilozófiát és gyakorlati eredményeit 2011 őszén mutatták be a Prágai Építész Egyetemen. 2011-től 2015-ig a BSc szakfelelősként és Műteremvezetőként volt jelen a debreceni építészképzésben. Oktatói munkájának elismeréseként 2015-ben megkapta egyetemi tanári kinevezését, jelenleg a Szent István Egyetem Ybl Miklós Építéstudományi Karának professzora.

Az elmúlt években aktívan és kezdeményező lelkesedéssel vett részt mind az oktatásszervezési, mind az építészképzéshez kapcsolódó közéleti tevékenységekben. Ennek eredményeként született A rajzolás közösséget megmozgató ereje című kutatási alaptémája, ami 2009-ben elnyerte a hazánkat képviselő Nemzetközi Velencei Építészeti Kiállításon való szereplést, így 2010-ben a 12. Nemzetközi Építészeti Kiállítás – La Biennale de Venezia – Magyar Pavilonjában rendezett kiállítás vezető építésze és társkurátora lehetett. A kiállításról társszerzőségében készült BORDERLINE ARCHITECTURE című katalógusban közölt írásaiért megkapta a Debreceni Egyetem 2011 évi publikációs díját.

Az egyetemi kapcsolatépítésben a hallgatói feladatok közösségformáló célkitűzéseiben eljutott számos, a régióhoz kapcsolódó városba, ahol mintaértékű elképzeléseket mutatott be a városok fejlődésének stratégiai modellezésében. Számos média mutatta be eredményeit, legfontosabb városfejlesztési programjavaslata – mely 2010-ben HILD-díjat nyert – Hajdúböszörmény mezőváros jövőképét festette meg.

Alkotásaiból progresszív, a környezet kulturális és földrajzi adottságait figyelembe vevő, mégis vizionárius építész gondolkodása érződik. Olyasfajta szigorú, mégis a hallgatóit lázba hozó tanáregyéniség, aki a diákság körében nagy népszerűségnek örvend. Ferencz Marcel oktatásban végzett munkájának jelentőségét, a debreceni egyetemen elért sikereit leginkább Finta József laudációja világítja meg: „Ferencz Marcel debreceni egyetemen végzett fejlesztőtevékenysége missziós értékű. Meggyőződésem, hogy hazánkban jelentősen fel fog értékelődni a REGIONÁLIS SZEREPET BETÖLTŐ Egyetemek szerepe. A debreceni Építész Kar nem csupán a Tiszántúl, Kelet-Magyarország, de Erdély bihari–szilágysági területeinek, Szlovákia kassai térségének, s akár a Kárpát-Ukrajna magyarlakta településeinek is egyetemi központja lehet építészképzésben. S különös fontossággal bír az is, hogy a hazai építészkarok önálló KARAKTERREL, ilyetén ÜZENETTEL rendelkeznek. Ferencz Marcel egész eddigi életműve biztosíték lehet arra, hogy ezt az önálló karakterépítést szolgálja."

Munkásságáért 2013-ban Ybl-díjat kapott. 2015-től a Magyar Művészeti Akadémia rendes tagságába fogadta. A Duna Aréna szerző építésze. 2016-ban nemzetközi tervpályázaton irodájával I. díjat nyert Magyar Néprajzi Múzeum vezető tervezője.

[Készült: 2016]
 

Munkák
Kiemelt alkotások
2023 Nemzeti Atlétikai Központ, Budapest - Atlétikai világbajnokság 2023
2022 Új Néprajzi Múzeum, Budapest
2021– Mathias Corvinus Collegium Központi Épülete, Budapest 
2023 REZIDUUM - 18. Nemzetközi Velencei Építészeti Kiállítás Magyar Pavilon, építésze
2023 Új Egészségügyi központ, Hajdúböszörmény
2020 Kézilabda Sportcsarnok, Hatvan
2019 ’STOPPER’ Rendezvényhajó - Magyar Kajak Kenu Szövetség, Budapest, Duna part
2017 Duna Aréna, Budapest - Úszóvilágbajnokság 2017 és 2022
2017 Villa Cinquecento, Budapest
2016 Villa Black, Budapest
2015 NIIFI Szuperszámítógép központ, Debrecen
2013 DEM Energetikai Demonstrációs Kutatóközpont, Debrecen 
2013 Tokajvár Hotel, Tokaj
2010 BORDERLINE - 12. Nemzetközi Velencei Építészeti Kiállítás Magyar Pavilon, építésze
2006 Borpavilon, Tokaj
2005 Vércse Villa, Budapest 
2003 HUN Fürdő, Bodrogkeresztúr

Nemzetközi tervpályázat 
2016 Új Néprajzi Múzeum, Budapest Városliget, I. díjas alkotás

Válogatott hazai, országos tervpályázatok– I. díjas alkotások
2022 REZIDUUM kiállítás rendezésének joga – 18. Nemzetközi Velencei Építészeti Kiállítás Magyar Pavilonja 
2022 „Aranybika Szálló” MCC oktatási központ, Debrecen 
2021 Mathias Corvinus Collegium MCC Központi Épülete, Budapest 
2017 Nemzeti Atlétikai Központ, Budapest
2009 BORDERLINE ARCHITECTURE kiállítás rendezésének joga – 12. Nemzetközi Velencei Építészeti Kiállítás Magyar Pavilonja 
2006 Budapesti Olimpiai Központ, PUSKÁS Ferenc Stadion és létesítményei  

Kiállítások
Nemzetközi kiállítások
2023 REZIDUUM - 18. Nemzetközi Velencei Építészeti Kiállítás Magyar Pavilon, építésze
2011Reinterpretation of „BORDERLINE ARCHITECTURE”, VOJVODINA, NOVI SAD
2011 Nemzetközi Építészeti kiállítás, Peking, China
2010 BORDERLINE - 12. Nemzetközi Velencei Építészeti Kiállítás Magyar Pavilon, építésze
2009„Architecture V4”, Budapest, Prague, Novi Sad
2006 „The present end future” UEFA EURO 2012 Kongresszusi Központ, Budapest
2023 NEXT - 8. Nemzetközi Velencei Építészeti Kiállítás Magyar Pavilon

Fontosabb hazai kiállítások
2024 ’Helyiérték” 3. Építészeti Nemzeti Szalon, Műcsarnok, társkurátor
2019 ’Tér Erő” 2. Építészeti Nemzeti Szalon, Műcsarnok
2014 ’100% Kreativitás” 1. Építészeti Nemzeti Szalon, Műcsarnok
2012 „a Névelő növények – rajzoló szépírók” Kortárs Művészeti Galéria, Debrecen
2010 „BORDERLINE ARCHITECTURE”, BAZ Megyei Építész Kamara, KÓS Károly Ház
2010 „SÁV 2010” SKICCEK, ÁLMOK VÁZLATOK: Kölcsey Központ, Debrecen 
2010 „KOLLEKTÍV HÁZ Miskolc ’79-’09” KÓS Károly Emlékház, Miskolc
2009 „Pro-Architectura díjasok kiállítása”, MÉSZ Székháza, Budapest 
2009 „folytatni a Teremtést” Magyar Iparművészeti Múzeum, Budapest
2009 „Építészeti Világnap”, FUGA Budapesti Építészeti Központ