Életrajz
Szunyoghy András 1946. augusztus 11-én született Pécsett. Édesapja Szunyoghy János zoológus, Afrika-kutató, aki kitűnően rajzolt, s szinte mintát adott fiának.
András Kecskeméten kezdte iskoláit, de a család 1954-ben Újpestre költözött, s azóta is ott él. A neves újpesti középiskolában, a Könyves Kálmán Gimnáziumban tanult tovább, közben intenzíven tanult rajzolni több helyen, így a Vasutas Képzőművészeti Szabadiskolában is. 1964-ben érettségizett, majd a Képzőművészeti Főiskola esti (előkészítő) tagozatára nyert felvételt, ahol Sarkantyu Simon volt a tanára, s emellett 1964–1965-ben nagyemlős-preparátor tanuló volt a Magyar Természettudományi Múzeumban (kitömött őze ma is látható a Magyar Mezőgazdasági Múzeumban, a téli diorámában). 1965-ben tett sikeres felvételi vizsgát és 1969-ben szerzett diplomát a Magyar Képzőművészeti Főiskola sokszorosító grafika szakán. Mesterei voltak: Kádár György (az első két évben festészeti ismeretek, alakrajz), Barcsay Jenő, Ék Sándor, Raszler Károly. Művésztovábbképzős évét követően részt vett a budapesti Vadászati Világkiállítás grafikai munkáiban, mint a Tanzániai pavilon arculattervezője. 1971 és 1973 között rézmetszést tanult a Pénzjegynyomdában.
1975-ben nyerte el a Derkovits-ösztöndíjat (további díjazottak ebben az évben: Dienes Gábor, Duschanek János, Hepp Edit, Nagy Gábor, Topor András festők, Sáros András Miklós grafikus, Lóránt Zsuzsa és Mihály Gábor szobrászok.)
A hetvenes évek közepén aktív tagja a Fiatal Képzőművészek Stúdiójának. E szervezeti keretek között jutott el Grúziába, egy művésztelepre, amely nagy hatással volt rá.
1980-ban tanulmányi utat tehetett Irakban, melynek során mélyítette kultúrtörténeti ismereteit. Eljutott Babilonba, Urba, Ninivébe, s ezek az élmények is alakították szemléletét.
1982-ben lett először római ösztöndíjas, amely út rendkívül fontos volt művészeti fejlődésében. A Magyar Képzőművészek és Iparművészek Szövetsége megbízta egy ottani grafikai műhely létrehozásával, berendezésével. Közben életre szóló kapcsolatokat teremtett, többek között Amerigo Tottal, Perczel Zitával és a szintén Rómában élő Szőnyi Zsuzsával. Fontos kiállításokat rendezett Olaszországban, s itt fogalmazódott meg benne az a szándéka, hogy intenzívebben kíván foglalkozni az állatanatómiával.
1989-től évekig tanított a budapesti Képző- és Iparművészeti Szakközépiskolában, egészen nyugdíjazásáig. 1996 és 2002 között a Magyar Iparművészeti Főiskolán is oktatott. 1989-ben – az elsők között – nyerte el a frissen alapított Barcsay-díjat. 1996-ban az év bélyegtervezője díjat nyerte el. Rézmetszésű bélyeget nem csak Magyarországnak, de például Mongóliának és Jemennek is tervezett. E munkái közül kiemelkedőek állat-bélyegei, melyek rendre ősállatokat örökítettek meg (Brontosaurus, Platybelodon, Stegosaurus, Tarbosaurus, Demirphodon, Mamut), de születtek bélyegei a Nemzeti Múzeumról, a Pesti Vigadóról is. Kiemelkedő értékű munkái az 1000 éves Pannonhalmi Szent Márton Kolostor tiszteletére tervezett bélyegei, vagy a II. János Pál látogatása alkalmára kiadott bélyege, de portré-bélyege valósult meg Kossuth Lajosról is.
A kilencvenes évek közepén a Magyar Képzőművészek és Iparművészek Szövetségétől elkülönülten sorra alakultak önálló képzőművészeti egyesületek, társaságok. Ezek sorában jött létre az Altamira Képzőművészeti Egyesület, amely a természet értékeihez vonzódó, a flóra és fauna ábrázolásának világához közeli ars poeticával rendelkező hivatásos művészek közössége lett, amely több kiállítást is rendezett, s amelynek Szunyoghy András évekig titkára is volt. Az Egyesület alapítótagjai (sajnos már többen nincsenek az élők sorában): Csergezán Pál, Csiby Mihály, Cséri Lajos, Fábián Gyöngyvér, Kiss Richárd, Lelkes István, Muray Róbert, Szemadám György, Szunyoghy András, Tassy Béla, Tóth Béla). Az Egyesület tagja a Magyar Képzőművészeti és Iparművészeti Társaságok Szövetségének.
Az életrajzot összeállította: Feledy Balázs [2015]
Kiállításkok
1975 Várpalota
1977 Stúdió Galéria, Bálint Ildikóval és Pusztai Ágostonnal
1979 Stúdió Galéria
1981 Magyar Nemzeti Galéria
1982 Palazzo Medici-Riccardi, Firenze, Magyar Akadémia, Róma, Tornyai János Múzeum, Hódmezővásárhely
1986, 1988 Vigadó Galéria
1995 Magyar Akadémia, Róma
1997 Magyar Nemzeti Galéria (a Rajziskola című könyve rajzaiból)
2001 Magyar Mezőgazdasági Múzeum
Egyéni kiállítások
2006 „Szunyoghy András grafikusművész művei", Magyar Mezőgazdasági Múzeum és Könyvtár, Budapest (augusztus 12. - szeptember 10.)
2016 „Szunyoghy András kiállítása", Vigadó Galéria, Budapest (május 18 - július 3.)
2021 „Hetvenöt év számadása: Szunyoghy András munkássága", Magyar Mezőgazdasági Múzeum és Könyvtár, Budapest (július 27 - augusztus 26.)
Csoportos kiállítások
2015 „Szunyoghy invázió – Művész családok", Bozsó Gyűjtemény, Kecskemét (kiállítótársak: Szunyoghy Farkas, dr. Szunyoghy János, Szunyoghy Viktória, ifjú Szunyoghy András) (június 20.)
2017 „Generációk között. A Szunyoghy művészcsalád kiállítása" (Generazioni. Opere della famiglia artistica Szunyoghy), Római Magyar Akadémia, Róma (Kiállítótársak: Ifj. Szunyoghy András, Szunyoghy Viktória) (június 25. - július 23.)
Adatkezelési tájékoztatóSütitájékoztató