Bánffy Miklós-díjas művészeti szakíró, filozófus, eszmetörténész
Életrajz
Dr. Kucsera Tamás Gergely eszmetörténész, filozófus, egyetemi tanár, művészetelméleti szakíró, filmes alkotó, a Magyar Művészeti Akadémia (MMA) rendes tagja, az MMA korábbi főtitkára, a Károli Gáspár Református Egyetem (KRE), a Budapest Metropolitan Egyetem (METU) és a győri Széchenyi István Egyetem professzora. A hazai felsőoktatási tanulmányai eredményeként szociológus – Pázmány Péter Katolikus Egyetem (PPKE), filozófia szakos bölcsész és tanár – Eötvös Loránd Tudományegyetem (ELTE), közgazdász [MBA] – Pécsi Tudományegyetem (PTE), külföldön nemzetközi szakértő okleveleket szerzett, a politikatudomány, valamint a filozófiatudományok doktora (PhD), (PTE). 2019-ben a művészettudomány területén habilitált doktorrá avatták a Moholy-Nagy Művészeti Egyetemen (MOME), 2021-ben egyetemi tanárrá nevezték ki (SZE).
Korábban a Magyar Tudományos Akadémia (MTA) elnöki főtanácsadójaként dolgozott, 2011 és 2021 között az MMA főtitkára volt. Több mint két évtizedes oktatói és kutatói múlttal egyetemi tanár (KRE), címzetes egyetemi tanár (PTE), a Valóság című folyóirat főszerkesztője, 2013 és 2021 között a Magyar Művészet elméleti periodika társfőszerkesztője. 2021. év végéig részt vett a Nemzeti Kulturális Alap Bizottsága és a Közszolgálati Testület munkájában. A Nemzeti Filmintézet Dokumentum- és Ismeretterjesztő Film Bíráló Bizottságának elnöke.
Mind a tudomány, mind a művészet területein jelentős szakmai múlttal bír.
Közel negyedszázados felsőoktatási oktatói, illetve kapcsolódó szakmai közéleti tapasztalatát a Magyar Tudományos Akadémia, a Magyar Felsőoktatási Akkreditációs Bizottság, a Felsőoktatási és Tudományos Tanács, a Magyar Rektori Konferencia, a Felsőoktatási Fejlesztési Alapprogram és a Nemzeti Gazdasági és Társadalmi Tanács testületeiben folytatott munkája során szerezte meg.
Vezette a Hallgatói Önkormányzatok Országos Konferenciája és a Doktoranduszok Országos Szövetsége testületeit, a Magyar Ifjúsági Konferencia Állandó Bizottságát.
Vendégelőadóként – a fentiekben jelzetteken túl – további hét hazai főiskolán, vagy egyetemen volt vendégelőadó, vagy felkért oktató, további intézményekben szakdolgozati külső konzulensi és bírálói, illetve gyakorlatvezetői feladatokat látott el, a külföldi előadói tapasztalatai mellett.
Irányította a Magyar Művészeti Akadémia felsőoktatáshoz kapcsolódó tevékenyégét, kezdeményezésére delegálhat tagot a köztestület a Magyar Felsőoktatási Akkreditációs Bizottságba, illetve van professzori javaslattételi joga az MMA-nak.
Szakalapítást kezdeményezett és koordinált a Károli Gáspár Református Egyetemen.
2011-től a Magyar Tudományos Akadémia,
2014-től a Magyar Művészeti Akadémia köztestületi tagja.
2019-ben a Magyar Művészeti Akadémia levelező, 2023-ban rendes tagjává választotta.
A nemzetközi kapcsolatépítés és -tartás területén is tapasztalatokkal rendelkezik – az intézményi és állami képviseleti feladatok ellátását is ideértve –, amiképpen a gazdasági menedzsment, vagy akár a civil és (ön)kormányzati kapcsolatok ápolása terén úgyszintén. A kultúra összes területén (tudomány, művészet, oktatás, média, sport, egyházügy) szakpolitikai ismereteket, gyakorlati tapasztalatot szerzett.
Adatkezelési tájékoztatóSütitájékoztató