logo
logo
Kucsera Tamás Gergely profilképe

Kucsera Tamás Gergely

Bánffy Miklós-díjas művészeti szakíró, filozófus, eszmetörténész

Budapest, 1976. június 28.
Az MMA levelező tagja (2019–2023)
Az MMA rendes tagja (2023–)
Művészetelméleti Tagozat
Kucsera Tamás Gergely életrajza

Életrajz

Dr. Kucsera Tamás Gergely eszmetörténész, filozófus, egyetemi tanár, művészetelméleti szakíró, filmes alkotó, a Magyar Művészeti Akadémia (MMA) rendes tagja, az MMA korábbi főtitkára, a Károli Gáspár Református Egyetem (KRE), a Budapest Metropolitan Egyetem (METU) és a győri Széchenyi István Egyetem professzora. A hazai felsőoktatási tanulmányai eredményeként szociológus – Pázmány Péter Katolikus Egyetem (PPKE), filozófia szakos bölcsész és tanár – Eötvös Loránd Tudományegyetem (ELTE), közgazdász [MBA] – Pécsi Tudományegyetem (PTE), külföldön nemzetközi szakértő okleveleket szerzett, a politikatudomány, valamint a filozófiatudományok doktora (PhD), (PTE). 2019-ben a művészettudomány területén habilitált doktorrá avatták a Moholy-Nagy Művészeti Egyetemen (MOME), 2021-ben egyetemi tanárrá nevezték ki (SZE).

Korábban a Magyar Tudományos Akadémia (MTA) elnöki főtanácsadójaként dolgozott, 2011 és 2021 között az MMA főtitkára volt. Több mint két évtizedes oktatói és kutatói múlttal egyetemi tanár (KRE), címzetes egyetemi tanár (PTE), a Valóság című folyóirat főszerkesztője, 2013 és 2021 között a Magyar Művészet elméleti periodika társfőszerkesztője. 2021. év végéig részt vett a Nemzeti Kulturális Alap Bizottsága és a Közszolgálati Testület munkájában. A Nemzeti Filmintézet Dokumentum- és Ismeretterjesztő Film Bíráló Bizottságának elnöke.

Mind a tudomány, mind a művészet területein jelentős szakmai múlttal bír.

Közel negyedszázados felsőoktatási oktatói, illetve kapcsolódó szakmai közéleti tapasztalatát a Magyar Tudományos Akadémia, a Magyar Felsőoktatási Akkreditációs Bizottság, a Felsőoktatási és Tudományos Tanács, a Magyar Rektori Konferencia, a Felsőoktatási Fejlesztési Alapprogram és a Nemzeti Gazdasági és Társadalmi Tanács testületeiben folytatott munkája során szerezte meg.

Vezette a Hallgatói Önkormányzatok Országos Konferenciája és a Doktoranduszok Országos Szövetsége testületeit, a Magyar Ifjúsági Konferencia Állandó Bizottságát.

Vendégelőadóként – a fentiekben jelzetteken túl – további hét hazai főiskolán, vagy egyetemen volt vendégelőadó, vagy felkért oktató, további intézményekben szakdolgozati külső konzulensi és bírálói, illetve gyakorlatvezetői feladatokat látott el, a külföldi előadói tapasztalatai mellett.

Irányította a Magyar Művészeti Akadémia felsőoktatáshoz kapcsolódó tevékenyégét, kezdeményezésére delegálhat tagot a köztestület a Magyar Felsőoktatási Akkreditációs Bizottságba, illetve van professzori javaslattételi joga az MMA-nak.

Szakalapítást kezdeményezett és koordinált a Károli Gáspár Református Egyetemen.

2011-től a Magyar Tudományos Akadémia,

2014-től a Magyar Művészeti Akadémia köztestületi tagja.

2019-ben a Magyar Művészeti Akadémia levelező, 2023-ban rendes tagjává választotta.

A nemzetközi kapcsolatépítés és -tartás területén is tapasztalatokkal rendelkezik – az intézményi és állami képviseleti feladatok ellátását is ideértve –, amiképpen a gazdasági menedzsment, vagy akár a civil és (ön)kormányzati kapcsolatok ápolása terén úgyszintén. A kultúra összes területén (tudomány, művészet, oktatás, média, sport, egyházügy) szakpolitikai ismereteket, gyakorlati tapasztalatot szerzett.